Tematy miesiąca

Bruk klinkierowy - beton jest bez szans

Przechadzając się uliczkami miast i miasteczek Holandii, Anglii, Niemiec, czy Danii, rozglądamy się wokół i podziwiamy domy, domki oraz biurowce z klinkierową elewacją. Gdy spoglądamy nieco niżej, dostrzegamy klinkier także na ulicach, chodnikach, skwerach i w przydomowych ogrodach. Ciekawie ułożony bruk klinkierowy, często pomysłowo połączony z granitem czy drewnem, nadaje miejscom niepowtarzalnej elegancji i uroku. Trudno uwierzyć, że w wielu wypadkach leży on tam od dziesiątków, a nawet setek lat, bo nadal wygląda jak nowy. Marzymy o tym, aby tak wyglądało nasze miasto, nasza ulica i nasz ogród…

zdj4.jpg

Przechadzając się uliczkami miast i miasteczekHolandii, Anglii, Niemiec czy Danii rozglądamy się wokół ipodziwiamy domy, domki oraz biurowce z klinkierową elewacją. Gdyspoglądamy nieco niżej, dostrzegamy klinkier także na ulicach,chodnikach, skwerach i w przydomowych ogrodach. Ciekawie ułożonybruk klinkierowy, często pomysłowo połączony z granitem czydrewnem, nadaje miejscom niepowtarzalnej elegancji i uroku. Trudnouwierzyć, że w wielu wypadkach leży on tam od dziesiątków, a nawetsetek lat, bo nadal wygląda jak nowy. Marzymy o tym, aby takwyglądało nasze miasto, nasza ulica i nasz ogród…

Na szczęście nie tylko marzymy, ale corazczęściej zaczynamy korzystać z tych wzorców i doświadczeń wpraktyce. Coraz większą wagę przywiązujemy do trwałości produktów,ich praktyczności i elegancji. Właśnie dlatego szare, betonowe ipokruszone nawierzchnie zastępujemy materiałem naturalnym, odpornymna warunki atmosferyczne i niemal niezniszczalnym, czego dowodząkilkusetletnie uliczki z nawierzchnią klinkierową. Bruk klinkierowydoskonale sprawdza się zarówno na chodnikach, parkingach, ulicach,jak i w przydomowych ogrodach. Wykonane z niego ścieżki, tarasy czypodjazdy do garażu doskonale komponują się z otaczającą domzielenią. Gdy dodamy do tego najwyższą klasę ścieralności klinkieruoraz wieczystą gwarancję wyrazistego i ciepłego koloru, to wybórmateriału na nawierzchnię wydaje się być przesądzony…

Wszystkim nie do końca zdecydowanym proponujemy zapoznanie się zobiektywnym (stworzonym na podstawie Polskiej Normy Budowlanej orazkart technicznych producentów) porównaniem bruku klinkierowego ibetonowego. Wnioski pozostawiamy Państwu.

Opracowano na podstawie PN-EN 1338:2005"Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań"; PN-EN1344:2004 "Ceramiczna cegła drogowa. Wymagania i metody badań" orazkart technicznych producentów bruków.

Brak odporności bruku betonowego nawet na słabekwasy (plaster cytryny) powoduje na jego powierzchni trwałeodbarwienia, a przy odpowiednio długim działaniu także wżery. Nazdjęciu widoczne są nieusuwalne plamy na bruku betonowym po12-godzinnym teście z cytryną. Bruk klinkierowy jest odporny nadziałanie tego typu czynników, bo w wyniku obróbki termicznejprzyjmuje postać niereaktywną.

Bruk betonowy ze względu na nieszczelnąstrukturę materiału nie jest odporny na działanie olejów i innychsubstancji tłustych. Wsiąkają one w jego powierzchnię w ciągu kilkuminut, powodując trwałe zabrudzenie. Bruk klinkierowy po wypalezyskuje zwartą, szczelną strukturę gwarantującą bardzo niskąnasiąkliwość (0,8 - 3,0%), dzięki czemu olej w nią nie wnika.

Bruk betonowy ulega do 40 razy większemu ścieraniu niżklinkierowy, ponieważ jego strukturę stanowi kruszywo kamienneotoczone łatwo ścieralnym, stwardniałym zaczynem cementowym (cement+ piasek + woda). Bruk klinkierowy jest "spiekiem" ceramicznym, wktórym trudno wyodrębnić i oderwać pojedyncze ziarna, przez co jegościeralność jest minimalna.