Tematy miesiąca

Energooszczędność w budownictwie

Od 2 lat obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej 2002/91/WE, zgodnie z którą każdy nowy budynek musi mieć świadectwo energetyczne. Wprowadzenie tej dyrektywy ma na celu poprawienie standardu energetycznego budynku. Od roku 2009 paszporty energetyczne są wymagane nie tylko w przypadku budynków nowych, ale również już istniejących. Każda osoba, która zamierza kupić, wynająć, czy budować dom, będzie mogła na podstawie paszportu energetycznego obliczyć ile będzie kosztowało ogrzanie budynku. Budynki nieocieplane, o dużej energochłonności, będą tracić na wartości. Jest to szczególnie istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę stale rosnące ceny energii, czy materiałów opałowych. W co warto zatem inwestować, żeby zmniejszyć zużycie energii? Ściany domu zawsze możemy docieplić. Warto jednak, myśląc o budowie domu, zainwestować w niskoemisyjne okna dachowe i zastanowić się nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

roto_fingerhut_td_srk_srp_marburg_006.jpg

Firma Roto wychodzi naprzeciw oczekiwaniomwprowadzając szereg produktów, które pozwolą oszczędzać energię aco za tym idzie - pieniądze. Od 2010 roku na polski rynek zostaływprowadzone nowoczesne okna dachowe serii Designo. Okna techarakteryzują się nowoczesnym wzornictwem, pełnym komfortemobsługi i najlepszymi parametrami izolacyjnymi. Designo to oknauchylno-obrotowe (R8) i obrotowe (R6), które mają seryjniemontowany blok termoizolacyjny WD. Okno Roto Designo R8 NE toniskoemisyjne okno dachowe o zupełnie nowej konstrukcji. Poprzezzastosowanie opatentowanych rozwiązań osiągnięto najlepszy naświecie współczynnik przenikalności ciepła dla całego okna Uw =0,84 W (m2K) (w kategorii okien uchylno-obrotowych).Doskonałe właściwości termoizolacyjne uzyskano min. poprzezzastosowanie potrójnego pakietu szybowego (4/10/4/10/4) owspółczynniku Ug = 0,5 W (m2K). Nowa konstrukcja profili(drewniane lub PVC) i uszczelek pomiędzy ramą a skrzydłem oknaradykalnie poprawiła przebieg izotermy okna. Konstruktorzy Roto wnowym oknie niskoemisyjnym zastosowali 2-częściowy, elastyczny bloktermoizolacyjny - jedna z jego części została zamontowana na ramieokna fabrycznie, druga zakładana jest przy montażu doskonaleizolując połączenie wokół ramy okiennej.

Nowe okna Designo to nie tylkoenergooszczędność, ale również nowoczesne wzornictwo, któredopasujemy do każdego wnętrza. Okno obsługiwane jest za pomocąwielofunkcyjnej klamki - z optyką stali szlachetnej - umieszczonejjak zwykle w Roto u dołu okna. Nowoczesny wygląd zewnętrznyosiągnięto poprzez niespotykany dotąd ergonomiczny kształt.Wszystkie elementy oblachowania zostały zaokrąglone i pozbawionewidocznych elementów mocowania. Nowoczesny charakter podkreślarównież nowy kolor zewnętrznego oblachowania - antracytmetallic.
Roto Designo R8 NE to także ułatwienie dla dekarzy w zakresiemontażu. Kątowniki montażowe zostały wydłużone po bokach okna, cozwiększa stabilizację i pewność montażu. Standardowo do ramy oknazamocowana jest folia do szczelnego połączenia z paraizolacją orazblok termoizolacyjny. Zestaw montażowy został wyposażony we wkrętynowej generacji Torx. Rozwiązania te pozwalają skrócić czas montażunawet o 20%.

Roto Designo R8 NE dostępne jest w dwóchwersjach materiałowych - drewno (H) i PVC (K) w 11 standardowychrozmiarach. Oblachowanie zewnętrzne z aluminium w kolorze antracytmetallic lub dowolnym. Opcjonalnie dostępne wersje oblachowania ztytan-cynku lub miedzi.
Zgodnie z mottem "Od dachu ochronnego do dachu użytkowego" Rotowprowadziło na rynek zintegrowany z dachem system solarny RotoSunroof, który wykorzystuje darmowe promieniowanie słoneczne iprzekształca je w światło lub prąd. Tradycyjny dach pokrytydachówką można już dziś zastąpić niecodziennym połączeniem:kolektorów słonecznych z modułami fotowoltaicznymi orazniskoemisyjnym oknem dachowym Designo R8.
W strukturze zużycia energii domu jednorodzinnego ogrzewaniestanowi już ponad 80% całości kosztów. Ogrzewanie wody użytkowejpochłania kilkanaście procent, zaś energia elektryczna stanowizaledwie kilka procent całości zużywanej energii. Paradoksalnie -stosowanie żarówek energooszczędnych, choć słuszne z zasady, niemusi przynosić największych oszczędności. Jeśli chcemy zadbać odomowy budżet zdecydujmy się na ocieplenie domu.

Roto Sunroof to modułowy system do pozyskiwaniaenergii słonecznej, który zmienia funkcję dachu z ochronnej naużytkową. Daje on możliwość zaprojektowania "słonecznego dachu"zagospodarowującego jego południową część. Do pozyskania energiisłonecznej wykorzystany zostaje niemal każdy metr kwadratowy - nadachu pozostają wyłącznie kolektory, moduły fotoelektryczne iidealnie dopasowane, energooszczędne okna Roto. System Sunroofumozliwia również projektowanie systemów z pojedynczymi modułamikolektorów słonecznych. Przeciętne nasłonecznienie w Polsce pozwalakolektorom Roto w 70% pokryć koszty energii związanej z ogrzewaniemwody użytkowej. Roto Sunroof może tez wspomagać ogrzewanie budynkówi podgrzewać wodę w basenach. System ten przeznaczony jest dlanowego budownictwa i do budynków już istniejących.
Koszt systemu do podgrzewania wody użytkowej dla 4-osobowej rodzinyto 11.900 zł netto. W skład systemu wchodzą 2 kolektory słoneczne opowierzchni 4m2, stacja solarna z pompą, sterownik, naczyniewzbiorcze i zasobnik ciepłej wody 300l. Od roku 2010 opcjonalniedostępne są zintegrowane zasobniki najnowszej technologii(CuboMax). Wszystkie grupy urządzeń: pompa, regulator, naczyniewzbiorcze zostały zintegrowane z zasobnikiem i ukryte podestetycznym panelem. Wiele miast i gmin w Polsce wprowadzadofinansowanie do montowania sytemów solarnych. Dofinansowaniatakie od 20% do 80% kosztów inwestycji (zakup+montaż)
Dobre okna dachowe z blokiem termoizolacyjnym oraz systemy solarnewspomagające ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej toinwestycja, która bardzo szybko nam się zwróci i pozwoli zmniejszyćkoszty ponoszone w związku z ogrzewaniem.