Tematy miesiąca

Idealnie gładkie powierzchnie

Od pomieszczeń mieszkalnych wymagamy przede wszystkim estetyczności. Jednym z elementów są równe i gładkie ściany. Aby uzyskać taki efekt producenci oferują wiele różnych produktów. Najpopularniejszym, jest gładź szpachlowa. To materiał, stworzony na bazie gipsu, który posiada właściwości higroskopijne, czyli wchłania wilgoć z pomieszczenia, kiedy jest jej nadmiar oraz oddaje, w przypadku niskiego poziomu. Innymi słowy, reguluje mikroklimat w pomieszczeniach mieszkalnych.

gladzplusgs3.png

Od pomieszczeń mieszkalnych wymagamyprzede wszystkim estetyczności. Jednym z elementów są równe i gładkie ściany.Aby uzyskać taki efekt producenci oferują wiele różnych produktów.Najpopularniejszym jest gładź szpachlowa. To materiał, stworzony na baziegipsu, który posiada właściwości higroskopijne czyli wchłania wilgoć zpomieszczenia kiedy jest jej nadmiar oraz oddaje w przypadku niskiego poziomu.Innymi słowy reguluje w pomieszczeniach mieszkalnych mikroklimat.

 Jednym z takich produktów jest Gładź Szpachlowa Premium Gold.Specjalnie opracowana receptura umożliwia wyjątkowo lekkie nakładanie coprzekłada się na lekkość pracy i czas szpachlowania powierzchni. Gładź ta jest ekologicznym suchym materiałem wykończeniowym w kolorze białym nabazie wyselekcjonowanego gipsu naturalnego. Pozwala doprowadzić ściany i sufity do idealnej gładkości przedmalowaniem. Służy do szpachlowania na większości podłoży budowlanych. Doskonalenadaje się do nakładania ręcznego jak i agregatem natryskowym. Po zarobieniu wodą tworzy jednorodnąmasę. Biel produktu po wyschnięciuzmniejsza zużycie farby podczas malowania. Czas używaniaprzygotowanej z wodą masy wynosi do 12 godzin. Po tym czasie następuje proceswiązania. Całkowite wiązanie 24h-48h uzależnione od nałożonej grubości,podkładu i warunków otoczenia. Średnie zużycie Gładzi Premium Gold wynosi 0,9kg na 1m2 z każdego 1 kg zarobionego proszku przy warstwie grubości1 mm. Produkt dostępny w opakowaniu 20 kg.

W celu skrócenia czasu obróbki powierzchniopracowana została Gładź Szpachlowa PLUSGS-3. Produkt ten umożliwia pracę w technice „mokre na mokre” a tym samymwykończenie powierzchni „na gotowo” (dwie warstwy) w trakcie jednego dniapracy. GŁADŹ PLUS GS-3jest gotową, suchą mieszanką na bazie specjalnie dobranych składników, którepowodują, że umieszana masa jest plastyczna i łatwa w nakładaniu.

Podczaswiązania nie ulega zjawisku kurczenia. Zasadniczymi cechami Gładzi PLUS sątwardość, wysoka przyczepność międzywarstwowa zabezpieczająca przedrozwarstwianiem oraz prawidłowa reologia zaprawy umożliwiająca równomiernenakładanie i gładzenie bez „zrywania” czy „rolowania” poprzedniej warstwy.

Pracę naGładzi podzielono na 3 podstawowe etapy (w zależności od liczby warstw), którestanowią jednocześnie skróconą instrukcję dla wykonawcy:

ETAP I

Nalej doczystego wiadra odpowiednią ilość czystej wody. Wsyp tyle Gładzi żeby poziomproszku zrównał się ze stanem wody. Dokładnie wymieszaj, najlepiej mieszadłemwolnoobrotowym. Powinieneś uzyskać konsystencję pasty. Jeżeli jestnieodpowiednia dodaj wody lub proszku i kolejny raz wymieszaj. Teraz odczekajokoło 5 minut i ponownie przemieszaj aby ustabilizować wiązanie zaprawy.

ETAP II

Masa jestteraz gotowa do użycia.

Nałóżpierwszą warstwę na przygotowane wcześniej podłoże (oczyszczone z luźnychfragmentów, odtłuszczone i w razie potrze-by zagruntowane).

ETAP III

Jeżeli tokonieczne i jedna warstwa nie wystarczy powinieneś teraz, po wstępnym związaniupierwszej warstwy, czyli po ok. 40-60 minutach, nałożyć drugą warstwę GładziPLUS. Jest to warstwa ostateczna zatem staraj się nałożyć ją jak najdokładniej.

Teraz ponownie odczekaj ok.40-60 min. i zacznij wygładzać nierówności pacą metalową wtaki sposób, jak nakładałbyś kolejną warstwę gładzi. Pacę możesz zwilżyć czystąwodą.

W ten sposóbuzyskasz idealnie gładką powierzchnię bez wysiłku, unikając pylącegoszlifowania.

Zalecane jest ostateczne wygładzanie powierzchni dokonywać pacą po ok. 40-60minutach od nałożenia Gładzi na podłoże. Szlifować należy tylko bardzo drobnenierówności.

Średniezużycie Gładzi PLUS to 1 kg na 1m2z każdego 1 kg zarobionego proszku przy warstwie grubości 1 mm. Produktwystępuje w opakowaniach 25 i 5 kg.

Dodać również należy, że duże znaczenie dla efektukońcowego ma przygotowanie podłoża. Jest to o tyle istotne, że np.odwarstwiające się warstwy starego podłoża mogą zepsuć nawet najlepszą pracęfachowca. Zaleca się zatem dokonanie dokładnej oceny podłoża, usunięciełuszczących się fragmentów, oczyszczenie z pyłu i kurzu oraz zagruntowanie.Grunt nie tylko wzmacnia ale przede wszystkim wyrównuje chłonność podłożadzięki czemu proces wiązania gładzi przebiega na całej powierzchnirównomiernie.