Tematy miesiąca

ISOVER radzi, jak obniżyć koszty ogrzewania

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?Aby eksploatacja budynku była jak najtańsza, podczas projektowania i budowy należy wybierać rozwiązania zapewniające, jak najmniejsze przenikanie temperatur między wnętrzem, a środowiskiem zewnętrznym, innymi słowy – największą izolacyjność.

rysunek111.jpg

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Aby eksploatacja budynku była jak najtańsza, podczas projektowania i budowy należy wybierać rozwiązania zapewniające jak najmniejsze przenikanie temperatur między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym, innymi słowy – największą izolacyjność.

Szczelność
Żeby osiągnąć taki cel, należy przede wszystkim zadbać, by ocieplony został cały budynek – innymi słowy: by energia cieplna, którą zaoszczędzimy w jednym miejscu, nie uciekała nam w innej części domu. Takie „ucieczki” będą możliwe, jeśli np. ocieplimy fundamenty i ściany, a zapomnimy o izolacji dachu. To skrajny przykład, jednak unikać należy także mniej oczywistych „wpadek”, jak tzw. mostki termiczne.

Mostek termiczny to z definicji miejsce w obudowie zewnętrznej budynku, w którym obserwuje się obniżenie temperatury wewnętrznej powierzchni i wzrost gęstości strumienia cieplnego w stosunku do pozostałej części przegrody. Prościej? Mostek termiczny to przerwa w izolacji, „dziura”, przez którą zimą ucieka ciepło, co zresztą widać często np. na dachu skośnym w postaci cieńszej warstwy śniegu w miejscach, pod którymi brakuje izolacji bądź została nieprawidłowo zamontowana. A jak sprawdzić, czy architekt dobrze zaprojektował izolację naszego energooszczędnego domu? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocy cały przekrój pionowy budynku. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnej przerwy w izolacji.

Materiał izolacyjny - grubość i lambda

Kiedy już mamy pewność, że izolacja została zaprojektowana prawidłowo, z uwzględnieniem całej bryły budynku i bez mostków termicznych, warto przyjrzeć się parametrom termicznym przegród (ściany, dachu, stropu, podłogi), które w znacznej mierze zależą od walorów materiału izolacyjnego.

Współczynnik przenikania ciepła liczony dla całej przegrody, oznaczany jako U, określa ilość ciepła, jaka przenika przez daną przegrodę. Jak można się domyślić, na korzystny współczynnik przenikania ciepła przegrody „pracuje” w głównej mierze współczynnik przenikania ciepła warstwy izolacji – to jej zadaniem jest zatrzymywanie przepływu ciepła. Pozostałe warstwy przegrody także izolują, choć w znacznie mniejszym stopniu.

Współczynnik przenikania ciepła przegrody zależy przede wszystkim od grubości zastosowanego materiału izolacyjnego oraz  jego współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Im większa grubość i mniejsza lambda izolacji- tym lepsza izolacyjność termiczna przegrody.

Współczynnik lambda jest stały dla danego materiału niezależnie od jego grubości – tak jak ilość oktanów paliwa nie zależy od pojemności ani kształtu zbiornika, gdzie to paliwo się znajduje.

Warto zadbać o jak najniższy współczynnik przenikania ciepła wszystkich przegród. Można tego dokonać dwojako:
- stosując grubszą warstwę izolacji (to tak, jakbyśmy założyli na siebie zamiast jednej kurtki zimowej dwie lub trzy)
- stosując materiał o niższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (to tak, jakbyśmy zamiast kurtki gorszej jakości założyli lepszą o tej samej grubości).

Technicznie oba rozwiązania prowadzą do tego samego celu – obniżenia współczynnika przenikania ciepła dla przegrody. Jakie są różnice? Materiały izolacyjne o lepszych parametrach termicznych są w nieunikniony sposób droższe, jeśli porównamy ceny metra kwadratowego różnych produktów o tej samej grubości. Jednak w przypadku materiału lepiej izolującego dla tej samej wartości oporu cieplnego wystarczy cieńsza warstwa, bądź też patrząc na to inaczej – przy tej samej grubości warstwy inwestycja pozwoli na większe oszczędności w kosztach eksploatacji, bo osiągniemy lepszy wskaźnik oporu cieplnego.

Zdarza się nierzadko, że dochodzi dodatkowy aspekt – stosując słabiej izolujący materiał w grubszej warstwie tracimy więcej przestrzeni. O ile przy izolacji zewnętrznej nie ma to zasadniczego znaczenia, o tyle przy izolacji wewnątrz pomieszczeń strata staje się zauważalna, lub wręcz (w przypadku obiektów zabytkowych) niemożliwe jest utworzenie grubszej warstwy izolacji z prozaicznego powodu braku miejsca.

Co poleca ISOVER?
Najwyższe oszczędności na kosztach ogrzewania osiągnąć można, łącząc grubość i niską lambdę. Jeśli chodzi o grubość, eksperci zalecają, co najmniej 10cm izolacji termicznej dla podłóg na gruncie, 20cm dla ścian zewnętrznych i 30 cm dla dachów.

Z kolei, ze względu na współczynniki przewodzenia ciepła, warto polecić produkty ISOVER z rodziny Low-Lambda: ISOVER Multimax 30, Super-Matę oraz Profit-Matę. Ich zastosowanie oraz prawidłowe zainstalowanie, gwarantuje maksymalną oszczędność energii, w trakcie  eksploatacji budynku. Współczynnik przewodzenia ciepła tych produktów, waha się od 0,035 W/mK, do rewolucyjnie niskiego wśród wełen mineralnych -  0,030 W/mK.

Dla kieszeni i dla środowiska
- Izolacja domu to inwestycja na wiele lat, dlatego wybierając materiał izolacyjny, warto pamiętać o przyszłości i zwrócić uwagę na to, czego dziś nie widać gołym okiem, ale pojawi się wraz z pierwszym rachunkiem za gaz, olej czy energię elektryczną. Inwestycja w materiały izolacyjne, o parametrach gwarantujących energooszczędność to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

Produkty ISOVER z rodziny low-lambda, to także krok w kierunku ochrony środowiska, a co za tym idzie, w kierunku poprawy komfortu i zdrowia mieszkańców – mówi Janusz Łyczko, Kierownik Marketingu ISOVER.

Wełny do zadań specjalnych
ISOVER Multimax 30 - to płyty z wełny szklanej, do wykorzystania wszędzie tam, gdzie konstrukcja ogranicza możliwości stosowania grubszej izolacji, m.in. do izolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz. Produkty z wełny szklanej są paroprzepuszczalne, więc zapewniają kontrolę nad przepływem wilgoci i odpowiedni mikroklimat pomieszczeń. ISOVER Multimax 30 to najbardziej energooszczędny materiał izolacyjny z wełny mineralnej dostępny na rynku.

Do rodziny produktów low-lambda, w której prym wiedzie skompresowany produkt w rolce – Super-Mata, dołączyła wełna szklana Profit-Mata (0,035 W/mK). To doskonały materiał do izolacji termicznej i akustycznej dachów skośnych, poddaszy, podłóg i stropów drewnianych oraz konstrukcji szkieletowych. Ważną cechą obu produktów w rolce jest fakt, iż nie wymagają sznurkowania„Teraz Polska podczas montażu, co znacznie skraca czas montażu i zwiększa komfort pracy. Wszystkie produkty z rodziny low-lambda zdobyły uznanie specjalistów i otrzymały wyróżnienie ” dla polskich produktów najwyższej jakości.