Tematy miesiąca

Jak eliminować pęknięcia na ścianach wewnątrz budynku

W dzisiejszych czasach, kiedy inwestorzy chcą w jak najkrótszym czasie wybudować swój „wymarzony” dom, zastosowanie produktów wysokiej jakości w budownictwie jest wręcz niezbędne. W związku z tym, budynki stawiane w dzisiejszych czasach nie mają czasu „osiąść, wysezonować się”. Etap prac wykończeniowych napotyka wiele aspektów i problemów, związanych z napięciami konstrukcyjnymi budynku.

Przyczyn może być wiele. Zaczynając od czynników zewnętrznychtakich jak: podmokły grunt, na którym wybudowano budynek, podmuchywiatru oddziałujące na spadziste dachy, różnice temperatury iwilgotności podczas wykonywanych prac, a kończąc na nieodpowiednimdoborze materiałów do budowy domu i nieprawidłowym ichzastosowaniem. Efektem tego są rysy na budynku w wewnątrz i nazewnątrz, pojawiają się pęknięcia na zabudowie karton-gips.

W związku z powyższym, firma SEMIN proponuje zastosowanieodpowiednich produktów, które zredukują do minimum powstawaniewyżej wymienionych problemów (rys, pęknięć itp). Przed każdymzakupem materiałów budowlanych, ważnym jest, żeby skonsultować się zwykonawcą, czy materiał, który chcemy kupić jest odpowiedni dozaplanowanych prac.

Pamiętajmy, że nie ma materiałów uniwersalnych, każdy produktma swoje ścisłe przeznaczenie.

W usuwaniu pęknięć zalecamy kilka produktów.

CE 86 - gips przezbrojony włóknem do spoinowania płytkartonowo-gipsowych, zalecany z zastosowaniem taśmy przezbrajającejspoiwo. Produkt ten zalecany jest do ścian działowych, sufitówpodwieszanych, a w szczególności do poddaszy, gdzie występująnajwiększe siły natężeń.

CE 78 - gips szpachlowy do spoinowania płytgipsowo-kartonowych o krawędzi skośnej, nie pęka na łączeniach,tworzy solidną i niepalącą powierzchnię o wysokim nasyceniubieli.

Myśląc o komforcie pracy naszymi produktami, posiadamyrównież produkty do wykończenia ścian (np. gładzie gipsowe) orazextra-finish do ostatecznego wykończenia ściany:

CE 68 - gładź gipsowa, "mokre na mokre", gładź plastycznaprzy nakładaniu i cechująca się elastycznością przyeksploatowaniu.

ETS 2 - extra-finish, niepalący, na naturalnym surowcu(kwarc). Czas zaczynu (pracy) - minimum 24 godz., a nawet do 5dni.

Na powstałe rysy, pęknięcia, proponujemy również masyreparacyjne:

FIBRELASTIC - produkt do stosowania w wewnątrz i nazewnątrz budynku, który zawiera kompozyt żywicy i włókna, bardzomocna spoinówka, ale jednocześnie elastyczna, wodoodporna,wspaniale wpisująca się jako klej do karton-gipsu.

SEM LIGHT - masa reperacyjna na uszkodzenia na ścianach,a przede wszystkim na pęknięcia na karton-gipsie, stosowana jakowypełnienie dylatacji ścienno-sufitowych itp., przy technologiizabudowy lepkiej karton-gips.

Produkty naszej firmy odpowiadają doskonale na potrzeby klienta.Jednakże należy przestrzegać kilku podstawowych zasad stosującgipsy CE 86 i CE 78.
a) przygotowanie podłoża:
- powierzchnie płyty g-k (gipsowo-kartonowe), które chcemyspoinować powinny być wcześniej odpylone a następniezagruntowane.
- płyty g-k nie mogą być wilgotne.
- fazowanie płyty g-k powinno być prawidłowo wykonane, odpowiednikąt to około 45o do 2/3 grubości płyty.
b) spoinowanie:
proces wypełniania i wykańczania połączeńpomiędzy płytami g-k jest bardzo ważnym elementem podczaswykonywania prac montażowych z płyt g-k. Bardzo ważny jest zarównoodpowiedni dobór gipsu szpachlowego do wykonywanej pracy jak iprzeprowadzenie prawidłowego spoinowania. Rozpoczynamy odrozprowadzenia masy gipsu CE78 poprzecznie do linii styku płyt,wciskając ją jak najgłębiej i szczelnie wypełniając całą szczelinę.Następnie ruchem jednostajnym, najlepiej jednym pociągnięciem,rozprowadzamy masę CE78 wzdłuż całej spoiny. Za pomocą szpachelkiwciskamy taśmę zbrojącą w gips szpachlowy. Powierzchnię taśmypokrywamy cienką warstwą gipsu i czekamy do wyschnięcia spoin.Kolejnym etapem jest nakładanie kolejnej warstwy gipsu o 50-60 mmszerszej niż spoina i czekamy do jej wyschnięcia. Na poddasza i dospoinowania ciętej-fazowanej płyty g-k zalecamy wzmocniony gipsszpachlowy CE86.

Firma SEMIN w swojej ofercie posiada bardzo wysokiej jakościprodukty w konkurencyjnych cenach. Stosowanie ich gwarantujewykonawcom przyjemną i wydajną pracę, a dla inwestora są gwarancjąwykonywanych prac na najwyższym poziomie.

Nasza dewiza BEZ PĘKNIĘĆ I POPRAWEK obrazuje jakość iniezawodność naszych produktów.

Zapraszamy do ich stosowania, a wszelkie pytania technicznewyjaśniają nasi doradcy techniczni.

www.semin.com.pl