Tematy miesiąca

Jak ocieplić budynek zachowując nienaruszoną fasadę?

Montaż izolacji ścian zewnętrznych, od wewnątrz, w polskich warunkach geograficznych, jest zdecydowanie niewskazany. Co jednak zrobić, kiedy nie ma możliwości ocieplenia fasady od zewnątrz?

akad-ekon-krakow006mbgk.jpg

ISOVER konsekwentnie nie rekomenduje ocieplania od wewnątrz. Powinno się je wykonywać tylko w uzasadnionych przypadkach - np. gdy budynek jest zabytkowy bądź z innych powodów klasyczna izolacja nie wchodzi w grę. Aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym montażem, skutkujących niszczeniem ścian i nieefektywną izolacją, należy ściśle przestrzegać kilku zasad. Zainteresowanych zapraszamy też do konsultacji z ekspertem z ISOVER.

Fot. 1. Ściana zewnętrzna przed zaizolowaniem – trzeba usunąć z niej wszelkie elementy, które nie powinny się znaleźć pod ociepleniem – na przykład kaloryfer. Najwygodniej do izolacji użyć wełny szklanej wykończonej płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu z profili ściennych lub sufitowych.

Fot. 2. Po ułożeniu ocieplenia od wewnątrz zamontować powinno się też nowe, drugie okno o lepszej izolacyjności cieplnej. Przestrzeń pomiędzy oknami należy wykończyć tak samo, jak ściankę kryjącą
ocieplenie.

Fot. 3. Po montażu izolacji wełnę należy zakryć paroizolacją. Żeby nie było problemów z przykręceniem płyt w nowym narożniku, ścianę zewnętrzną należy obłożyć płytami przed montażem stelaża na ścianie
prostopadłej.

Fot. 4. Aby uniknąć wychładzania pomieszczenia przez przyległą, słabiej ogrzewaną część budynku również na ścianie prostopadłej należy zamontować ocieplenie. Widoczna w narożniku wystająca paroizolacja została pozostawiona w celu szczelnego połączenia jej z paroizolacją montowaną później na ścianie prostopadłej.

Fot. 5. Izolacja z wełny szklanej na ścianie prostopadłej musi mieć od 60 do 100 cm długości. Podobnie powinny zostać ocieplone podłoga i strop. Jednak czasem rezygnuje się szczególnie z ocieplania podłogi – z powodu chęci ograniczenia zakresu prac remontowych.

Fot. 6. Należy szczelnie zakryć paroroizolacją stelaż i wełnę mineralną, a folię starannie dokleić do sufitu, podłogi i ściany z uprzednio ocieplonym fragmentem. Do szczelnego połączenia jej z pozostawionym zakładem paroizolacji ze ściany zewnętrznej trzeba skorzystać z taśmy dwustronnie klejącej.

Fot. 7. Pokój po ostatecznym wykończeniu ocieplonych ścian płytami gipsowo-kartonowymi.

Fot. 8. Z problemu ocieplenia podłogi wybrnięto nietypowo. Zamiast zrywać posadzkę, termoizolację ułożono na niej, a powstały w ten sposób podest zamaskowano zabudową meblową. W wyniku ocieplania od środka tracimy nieco powierzchni pomieszczenia, jednak można nowowybudowane ścianki wykończyć tak, by dobrze wpisywały się w aranżację wnętrza.

Podsumowanie:
•    Decydując się na ocieplenie od wewnątrz zawsze wpierw skonsultujmy się z ekspertem
•    Przed ocieplaniem sprawdźmy czy ograniczony jest dostęp wilgoci z zewnątrz (podsiąkanie kapilarne, nieszczelne spoiny muru) do izolowanej ściany zewnętrznej
•    Wybierając rodzaj izolacji pamiętajmy, że jej rodzaj ma wpływ na późniejszą konstrukcję ściany
•    Wybierając rodzaj izolacji pamiętajmy, że im mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła dla izolacji (tzw. lambda λ) tym mniejszą grubość izolacji możemy zastosować aby osiągnąć cel
•    Zawsze wpierw zróbmy projekt izolacji od wewnątrz, żeby uniknąć potem błędów na etapie wykonawstwa
•    Przeanalizujmy wpływ izolowania naszego pomieszczenia na pomieszczenia przylegające
•    Przemyślmy wszystkie szczegóły połączeń przed ich wykonaniem, a nie w trakcie
•    I na koniec pamiętajmy - zawsze lepiej jest izolować od zewnątrz