Tematy miesiąca

Jak przygotować powierzchnię pod wykonywanie okładzin ceramicznych w pomieszczeniach wilgotnych? – Idealne rozwiązanie NIDA Hydro.

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia i wilgotności, która będzie panowała w pomieszczeniu, rozróżniamy dwa sposoby przygotowania powierzchni NIDA Hydro pod wykonanie okładzin ceramicznych.

plytanidahydrozkroplamiwody.jpg

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia iwilgotności, która będzie panowała w pomieszczeniu, rozróżniamy dwasposoby przygotowania powierzchni NIDA Hydro pod wykonanie okładzinceramicznych.

Pomieszczenia lekko i średniowilgotne

Rysunek nr 1 przedstawia sposób przygotowaniapowierzchni w pomieszczeniach lekkoi średnio wilgotnych.

Przykładowe zastosowania:
- budynek mieszkalny - łazienka z prysznicem,jacuzzi, toaleta,kuchnia itd
- budynek użyteczności publicznej - indywidualny prysznicprzeznaczony do ogólnego użytku, przebieralnia, toaleta,pomieszczenia kuchenne itd.

W przypadku wymienionych pomieszczeń nie mapotrzeby dodatkowego zabezpieczania całopowierz-chniowego płytyfolią w płynie. Zaprawa klejąca jest nakładana bezpośrednio napłytę NIDA Hydro. Należy pamiętać o zabezpieczeniu miejsca stykupłyty NIDA Hydro z posadzką. W tym celu należy użyć folii w płyniewzmocnionej poprzez wtopienie w miejscu połączenia ściany zpodłożem taśmą uszczelniającą z włóknem szklanym. Folię nakładamyna ścianie do minimalnej wysokości 100 mm i na posadzce dominimalnej długości 200mm od ściany. Za każdym razem należy sięodnosić do wytycznych podawanych przez producenta zaprawy klejowejoraz folii w płynie.Pomieszczenia mocno wilgotne i mokre długookresowe

Rysunek nr 2 przedstawia sposób przygotowania powierzchni wpomieszczeniach mocno wilgotnych i mokrych długookresowo.
Przykładowe zastosowania:
- budynek mieszkalny - prywatne pomieszczenie z basenem.
- budynek użyteczności publicznej - zbiorczy prysznic przeznaczonydo ogólnego użytku (akademik, internat, hala sportowa),pomieszczenie z basenem, prysznic przy wejściu na basen, SPA.
- budynek przemysłowy - zbiorczy prysznic przeznaczony do ogólnegoużytku, pralnia.

W przypadku pomieszczeń mocno wilgotnych należycałą powierzchnię płyty zabezpieczyć folią w płynie. Zaprawaklejąca jest nakładana
na płytę NIDA Hydro zabezpieczoną folią w płynie. Należy pamiętać ozabezpieczeniu miejsca styku płyty NIDA Hydro z posadzką. W tymcelu należy użyć folii w płynie wzmocnionej poprzez wtopienie wmiejscu połączenia ściany z podłożem taśmą uszczelniającą z włóknemszklanym. Folię nakładamy na ścianie do minimalnej wysokości 100mmi na posadzce do minimalnej długości 200mm od ściany. Za każdymrazem należy się odnosić do wytycznych podawanych przez producentazaprawy klejowej oraz folii w płynie.Pomieszczenia mocno wilgotne, z okładziną ceramicznąprzyklejoną do ściany do pewnej wysokości.

Rysunek nr 3 przedstawia sytuację pomieszczeniamocno wilgotnego, w której okładzina ceramiczna jest przyklejona dościany z płyty NIDA Hydro do pewnej wysokości.W takim przypadkupowierzchnię powyżej okładziny ceramicznej zabezpiecza się gruntemoraz farbą odporną na działanie wody (silikonowa lub lateksowa). Widentyczny sposób zabezpiecza się powierzchnie sufitów. Przywyborze gruntu oraz farby należy się odnosić do wytycznychpodawanych przez producenta farby.