Tematy miesiąca

Jak urządzić małe mieszkanie? - Elastyczne rozwiązania do małych mieszkań

Urządzanie mieszkania, to nie tylko aranżacyjna zabawa, ale często prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli do dyspozycji mamy niewiele metrów kwadratowych. Na szczęście, nawet gdy funkcjonalność staje się głównym wyznacznikiem ostatecznego charakteru wnętrza, nie musimy zrezygnować z estetyki, ani designerskich pomysłów. Wystarczy kilka przemyślanych rozwiązań, aby w niewielkim mieszkaniu wyczarować znacznie więcej miejsca, niż to możliwe na pierwszy rzut oka.

nascienny.jpg

Urządzaniemieszkania to nie tylko aranżacyjna zabawa, ale często prawdziwe wyzwanie.Zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewiele metrów kwadratowych.

Na szczęścienawet gdy funkcjonalność staje się głównym wyznacznikiem ostatecznegocharakteru wnętrza, nie musimy zrezygnować z estetyki ani designerskichpomysłów. Wystarczy kilka przemyślanych rozwiązań, aby w niewielkim mieszkaniuwyczarować znacznie więcej miejsca niż to możliwe na pierwszy rzut oka.

Otwarte, a niepodzielone
Zwykle, aby czuć się dobrze we własnych czterech kątach, potrzebujemyprzynajmniej odrobinę przestrzeni. Dlatego też w niedużych mieszkaniach wartozadbać o to, aby nie przytłaczały nas zbyt małe pomieszczenia. Nawet zwykłeusunięcie ściany oddzielającej niewielki przedpokój lub zamkniętą kuchnię,otwiera przestrzeń i sprawia, że wydaje się ona optycznie większa. Warto jednakwówczas pamiętać, że nawet otwarte pomieszczenia muszą zachować swój podziałfunkcjonalny. Można to osiągnąć poprzez wyznaczenie stref o różnorodnymprzeznaczeniu np. poprzez odmienne meble, kolorystykę czy choćby inne ułożenieposadzki.

Przesuń zamiast otwierać
Bywa i tak, że domownicy nie są zwolennikami np. kuchni połączonej z pokojemdziennym. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych.- Nie zajmują one tyle miejsca, co klasyczne drzwi, a przestrzeń za nimi możnadowolnie wykorzystać - mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za polską markę Invado. -Możemy pozostawić je otwarte i mieć wówczas widok na całe mieszkanie lubzamknąć, uzyskując osobne, przytulne pomieszczenie. Mamy tu do wyboru zarównodrzwi ukryte w ścianie, jak i przesuwane na szynie, schowane za maskującymkarniszem. Wszystko zależy od gustu i preferencji domowników. Bogaty wybórmodeli i kolorów, pozwala na dostosowanie ich do każdego wnętrza,

bez względu na to, czy jest onourządzone w nowoczesnym, czy też tradycyjnym stylu. Drzwi przesuwane to nietylko estetyka, ale i funkcjonalność. – Miejsca, w których zostałyzainstalowane, wydają się bardziej przestronne – zaznacza A. Hucz. – Takiedrzwi, cieszą się sporym powodzeniem kiedy chcemy podzielić duże pomieszczeniena dwa mniejsze. Dlatego sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, alei starych kamienicach, gdzie na sporej powierzchni znajduje się mało pokoi.Ułatwiają organizowanie przestrzeni, gdy ma ona pełnić kilka funkcji - naprzykład jeśli w pokoju dziennym chcemy wydzielić miejsce do pracy, albosypialnię. Są niezwykle wygodne, gdy wejścia do różnych pomieszczeń sąsiadująze sobą i tradycyjne drzwi podczas otwierania mogłyby się zderzać i wzajemnieblokować.

Dodaj więcej światła
Bywa i tak, że wyburzenie ścian nie wchodzi w grę, bo te, których najlepiej siępozbyć, są nośne. Z kolei zamontowanie drzwi przesuwanych nie jest dobrympomysłem, bo albo nie da się ich wmontować w ścianę, albo też pozostawieniewolnego miejsca do ich przesuwania nie byłoby w danym wypadku zbyt praktyczne.Wówczas warto pomyśleć o tym, aby dobrać odpowiednie drzwi, subtelnieoddzielając poszczególne pomieszczenia. - Najlepiej, żeby były jasne np. wkolorze bielonego dębu, klonu lub czereśni. Istotne jest również to, aby miałyjak największe przeszklenia, przepuszczające światło. Wówczas wydają się lekkiei dodają otoczeniu uroku. Do modeli, którymi warto się zainteresować wprzypadku małych mieszkań z pewnością należy kolekcja D'Artagnan marki Invado. - Możemy tu wybierać spośród wielu rozwiązań. – W naszej ofercie znajdująsię zarówno szyby matowe, przezroczyste, jak i typu chinchilla czy master carre– mówi Adam Hucz z Invado. Dwa ostatnie to szkła ornamentowe o ograniczonejprzejrzystości, ale umożliwiające swobodną grę promieni słonecznych,modelowanych przez przenoszenie lub odbijanie światła. Takie rozwiązaniewykorzystuje naturalny potencjał estetyczny szkła, sprawiając minimalnymkosztem, że wnętrze wygląda bardzo elegancko. Interesującą alternatywę stanowitakże kryształ fazowany w wersji przezroczystej, matowej lub przydymionej.

 Łamane zamiastotwieranych

Wewnętrznedrzwi łamane to prawdziwa innowacja w funkcjonalnym i estetycznym wymiarzeurządzania wnętrz. Stanowią połączenie ergonomii, wygody oraz interesującegodesignu. To tradycyjne rozwiązanie drzwi bezprzylgowych, dwuelementowych,podzielonych symetrycznie, bez zamka. Drzwi łamane, dzięki swojej konstrukcji,są znakomitym rozwiązaniem do małych pomieszczeń. Zastosowane systemy łamania,do minimum ograniczają powierzchnię niezbędną do prawidłowego funkcjonowaniadrzwi. Od tego roku drzwi łamane Invado są także dostępne w wersjiprzeszklonej. Dzięki swej konstrukcji są znakomitym rozwiązaniem wpomieszczeniach o ograniczonej powierzchni.