Tematy miesiąca

Jak zabezpieczyć drewniane tarasy

Drewniane tarasy należą do elementów wyposażenia małej architektury ogrodowej, narażonej na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz na intensywne użytkowanie przez człowieka.

img_9167.jpg

Drewniane tarasy należą do elementów wyposażenia małej architektury ogrodowej, narażonej na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz na intensywne użytkowanie przez człowieka.  Jednym z najlepszychrozwiązań zabezpieczenia tarasów jest  system olejowania. Olej ma za zadaniezaimpregnować drewno hydrofobowo nie pozostawiając na powierzchni powłoki. Wużytkowaniu praktycznym ma to bardzo duże znaczenie.

 W przypadku zastosowaniaśrodka powłokotwórczego, przy desce ryflowanej istnieje bardzo duże ryzykościerania się powłoki a w konsekwencji może zachodzić zjawisko łuszczenia.Olejowanie to bardzo  praktyczna i prostametoda zabezpieczenia drewna tarasowego, gdzie nie będzie zachodziło zjawiskołuszczenia. Renowacja, choć częstsza, nie nastręcza żadnych trudności. Olejmoże być stosowany zarówno do gatunków europejskich, jak i gatunkówegzotycznych. W przypadku niektórych gatunków drewna egzotycznego, metoda tamoże okazać się jedynym skutecznym zabezpieczeniem ochronno dekoracyjnym (np.tłuste gatunki drewna).  

Olej ma za zadanie zaimpregnować drewno, poprzez wypełnieniew nim porów, aby woda nie wnikała w jego przestrzenie. Dzięki temu możemy miećpewność, że drewno zachowa swoją wymiarową stabilność, naturalny kolor i niebędzie chłonęło wody oraz będzie łatwe w codziennej pielęgnacji.

Olej do tarasów V33 jest idealnym produktem do ochronytarasów, a także elewacji drewnianych wykonanych zarówno z drewna gatunkówkrajowych, jak i egzotycznych. Cechuje go odporność na działanie wody (w tymchlorowanej) i promieni słonecznych. Produkt zabezpiecza także przed plamami,przywraca naturalną barwę drewna i pozwala mu oddychać.

JAK PRZYGOTOWAĆ DREWNO DO OLEJOWANIA?


Zanim przystąpimy do nakładania produktu, musimy odpowiednioprzygotować powierzchnię. Drewno musi byś surowe, czyste i suche.

Drewno surowewystarczy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym 120, a następnie odpylić.

Drewno pokrytewarstwą lakieru należy wycyklinować, aż do odsłonięcia surowego drewna. Nakoniec lekko przeszlifować papierem ściernym 180 i odpylić.

• Jeśli mamy do czynienia z drewnem starym i zszarzałym możemy wyczyścić je mechanicznie np.papierem ściernym lub chemicznie. Nie zapominajmy jednak, że przed olejowaniemdrewno musi wyschnąć, dlatego wróćmy do pracy po upływie 48 godzin.

JAK NAKŁADAMY OLEJ?

Olej nakładamy pędzlem na całej powierzchni i czekamy ażprodukt się wchłonie. Po upływie kwadransa pokrywamy drewno drugą warstwą. W tymwypadku stosujemy metodę „mokro na mokro” – nie czekamy aż pierwsza warstwawyschnie. 30 minut później przy użyciu bawełnianej szmatki zbieramy nadmiarproduktu, a powierzchnię pozostawiamy w spokoju na 24 godziny.

Częstotliwość pielęgnacji i renowacji tarasu zależy odwarunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Jeśli zauważmy utratę koloru lubpojawienie się białych plam, w zależności od potrzeb nałóżmy jedną lub dwiewarstwy oleju na zniszczone miejsce. Przed aplikacją oleju zaleca sięzastosowanie Środka czyszczącego do tarasów V33. Środek ten jest w postacikoncentratu, który przygotowujemy poprzez rozcieńczenie wodą w stosunku 1:1.Gotowy roztwór można aplikować bezpośrednio pod ciśnieniem myjkąwysokociśnieniową lub poprzez nałożenie go na zabrudzony taras mopem, anastępnie za pomocą twardej szczotki szorujemy deski. Na powierzchni utworzysię piana, którą należy spłukać wodą. Po 24 godzinach można nakładać warstwęregenerujacą oleju. Taras drewniany można użytkować po 24 godzinach.  

JAK DBAMY O TARAS?

Na koniec kilka wskazówek, jakie środki możemy przedsięwziąćdodatkowo, aby móc długo cieszyć się pięknym drewnem na naszym tarasie:

  • Chcesz ochronić drewno przed grzybami i owadami? Przed nałożeniem oleju zastosuj Impregnat do drewna konstrukcyjnego V33.
  • Impregnat w połączeniu z olejem sprawdzi się również doskonale w przypadku krajowych gatunków drewna.
  • Na tarasie pojawiły się szare przebarwienia, plamy i tłuszcz? Użyj Środka czyszczącego do tarasów V33.
  • W codziennej pielęgnacji powierzchnię tarasu wystarczy przemyć wodą.