Tematy miesiąca

Jakie tynki w nowym domu?

Buduję dom. Zastanawiam się, jakie położyć w nim tynki: cementowo-wapienne, czy gipsowe?To ważna decyzja. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, jaki efekt chcemy osiągnąć, po drugie - właściwości fizyczne tynków. Istotny jest także czas wykonania robót tynkarskich oraz wybranie rozwiązania, jak najbardziej ekonomicznego.

mp75l.jpg

Buduję dom. Zastanawiam się, jakie położyć wnim tynki: cementowo-wapienne, czy gipsowe?

To ważna decyzja. Trzeba wziąć pod uwagę kilkaczynników. Po pierwsze efekt, jaki chcemy osiągnąć, po drugiewłaściwości fizyczne tynków. Istotny jest także czas wykonaniarobót tynkarskich oraz wybrać rozwiązanie jak najbardziejekonomiczne.

Jeśli chcemy mieć ściany/sufity równe i gładkiei jednocześnie zaoszczędzić na materiale, a także prace tynkarskiewykonać szybko i sprawnie, najbardziej godne polecenia sąjednowarstwowe, maszynowe tynki gipsowe MP 75 oraz MP 75L firmy KNAUF. Zaczynamy od oczyszczenia i zagruntowaniapodłoża środkiem gruntującym, który ma zapewnić wysoką przyczepnośćtynku. Jeśli podłoże stanowią elementy betonowe, to stosujemy"KNAUF Betokontakt". W przypadku muru z cegieł do gruntowaniapodłoża używamy środka gruntującego "KNAUF Grundiermittel".Następnie przystępujemy do nakładania tynków przy pomocy agregatutynkarskiego. Maszynowe nakładanie tynków gwarantuje szybki postępprac, wymaga jednak pewnego doświadczenia. Warto więc zatrudnićfachową brygadę tynkarską. Należy jednak pamiętać, aby robotytynkarskie przeprowadzane były w temperaturze powyżej+5oC.
Prawidłowo wykonane tynki gipsowe KNAUF MP 75 i MP 75 L mają gładkąi równą powierzchnię. Nie wymagają dodatkowego nakładania gładzigipsowej, co w oczywisty sposób przekłada się na oszczędnośćmateriału oraz kosztów robocizny.

Jeśli wybudowaliśmy dom z elementówprefabrykowanych, stanowiących w miarę równe podłoże możemy zamiasttynków MP 75 lub MP 75L wybrać cienkowarstwowy tynk KNAUFBlauband, którego ogromną zaletą jest wydajność. Wystarczybowiem nałożyć jedną warstwę o zaledwie min. 2 mm grubości, abymieć już otynkowane ściany oraz sufity. Blauband można nakładaćmaszynowo, ale także ręcznie.

W ofercie rynkowej dostępne są także inne ręcznetynki gipsowe KNAUF, a mianowicie Rotband i Goldband.Pierwszy z nich wyróżnia niezwykle wysoka przyczepność, dziękiczemu chętnie stosowany jest do tynkowania sufitów. Minimalnagrubość 5 mm przekłada się na wydajność i ekonomiczność tegoproduktu. Goldband natomiast jest tynkiem ulubionym przez firmymontujące okna. Tu jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że Goldbandjest tynkiem do zastosowania wewnątrz pomieszczeń i można gowykorzystywać przy osadzaniu okien, ale od strony mieszkania.Nadaje się też do wszelkich prac remontowych, polegających nauzupełnianiu ubytków i wyrównywaniu ścian wewnątrzbudynków.

Tynki ręczne polecane są nie tylko z uwagi namożliwość ich nakładania bez użycia agregatu tynkarskiego, aletakże wtedy, gdy zamiast gładkich powierzchni chcemy uzyskaćpowierzchnię strukturalną. Technologia ich wykonania ułatwia bowiempo nałożeniu tynku i przed jego wyschnięciem ręczne kształtowaniestruktury tynku, np. poprzez odciskanie kielni. Powierzchnięstrukturalną wybierają często inwestorzy budujący dom na wsi,którzy chcą utrzymać wiejski charakter wnętrz.

Bardzo istotny walor wszystkich, wymienionychtynków gipsowych to właściwości fizyczne zawartego w nim gipsu,który jest materiałem silnie higroskopijnym, co oznacza, żepochłania on wilgoć, magazynuje ją, a kiedy powietrze staje sięzbyt suche oddaje do otoczenia. W efekcie końcowym można uzyskać wpomieszczeniu optymalną wilgotność. Ponadto gips przejmujetemperaturę otoczenia, co nadaje wnętrzom przytulną atmosferę.Dlatego też tynki gipsowe nadają się świetnie do pomieszczeńmieszkalnych, holi, salonu, sypialni i innych pokoi.

Niezależnie od wyboru tynku należy zawszepamiętać o gruntowaniu podłoża pod tynki gipsowe lub wykonaniuobrzutki pod tynki cementowe lub cementowo-wapienne orazprzeprowadzaniu prac tynkarskich w temperaturze powyżej+5oC.

Szczegółowe informacje znajdą na temat tynkówfirmy Knauf Państwo na stronie internetowej www.knauf.pl. Informacji udziela takżeProduct Manager ds. tynków, Wolfgang Müller, tel. 0601 39 4147.