Tematy miesiąca

Kronopol OSB/3 SF-B niezapalna płyta budowlana Stop Fire do zastosowań w budynkach użytecznosci publicznej

Pożarem nazywamy niekontrolowany w czasie rozkład termiczny materiałów palnych. W przeciwieństwie do spalania kontrolowanego ognia w piecu lub w kominku, pożar jest zjawiskiem przebiegającym żywiołowo. Niekontrolowany pożar rozpoczyna się, gdy jego zródło np. niedopałek papierosa, czy łuk elektryczny, dostarczy energii wystarczającej do zapalenia się następnego palnego materiału.

ogien.jpg

Bezpieczenstwo ogniowe

Pożarem nazywamy niekontrolowany w czasie rozkład termiczny materiałów palnych. W przeciwieństwie do spalania kontrolowanego ognia w piecu lub w kominku pożar jest zjawiskiem przebiegającym żywiołowo. Niekontrolowany pożar rozpoczyna sie gdy jego zródło np. niedopałek papierosa czy łuk elektryczny dostarczy energii wystarczającej do zapalenia się następnego palnego materiału.

Jak zatem ocenić możliwe zachowanie wyrobów budowlanych w zetknięciu z ogniem? Czy łatwo sie zapalają? Czy sprzyjają rozprzestrzenianiu sie ognia? Czy wytwarzają podczas spalania duże ilości dymu?
Wystarczy sprawdzić jego Euroklasę, czyli klasykacje ogniową w zakresie reakcji na ogień, identyczną w całej Unii Europejskiej. Zawiera ona wszystkie ważne informacje o zachowaniu wyrobów pod wpływem ognia. Zgodnie z nią każdy wyrób budowlany zostaje zaklasyfikowany do jednej z siedmiu podstawowych ogniowych Euroklas:

Kronopol OSB SF-B

Technolodzy firmy Kronopol aby spełnić najwyższe wymagania europejskie opracowali i wdrożyli do produkcji niezapalne płyty OSB SF-B, które uzyskały klasykację ogniową - B- s2, d0. W celu przedstawienia reakcji na ogień niezapalnych płyt OSB produkowanych w Swiss Krono Group wykonano testy ogniowe. Na potrzeby testu zostało zaaranżowane pomieszczenie biurowe, w którym doszło do kontrolowanego zaprószenia ognia.
W momencie pojawienia się ognia został uruchomiony zegar. Po upływie dwudziestu minut w momencie wyłączenia palnika podsycającego ogień, płomien natychmiast zgasł , jedynie wierzchnia warstwa płyt OSB SF-B uległa zwęgleniu tworzaąc bezpieczną warstwę ochronną przed ogniem. Ogień się nie rozprzestrzeniał. Nie doszło do wybuchu pożaru. Od ognia nie ucierpiały również inne przedmioty, które były zgromadzone w pomieszczeniu.

Przy pozarze liczy sie każda minuta, im wolniej się rozprzestrzenia, tym większe szanse będą miały służby pożarnicze do ewakuacji ludzi z niebezpiecznego miejsca.

Płyty te wyprodukowano z przeznaczeniem do zastosowania w obiektach użytecznosci publicznej takich jak: szkoły, przedszkola, hale sportowe czy szpitale.