Tematy miesiąca

Łatwy i szybki sposób na gładką ścianę.

Maszynowe wykonywanie gładzi jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, na polskich budowach. Obok dobrze już znanego maszynowego wykonywania tynków gipsowych, cementowych czy cementowo – wapiennych, mechaniczne wykonywanie gładzi staje się coraz bardziej popularne. Ponadto, obok specjalnych agregatów do narzucania materiałów cienkowarstwowych, coraz częściej na budowach i inwestycjach pojawiają się także specjalne urządzenia do dalszej obróbki gładzi – szlifowania i wygładzania.

wygladzaniepowierzchni.jpg

Dobór odpowiednich urządzeń, wpołączeniu z nowoczesnymi produktami chemii budowlanej, stanowi dla inwestorakorzystną, zarówno pod względem czasowym, jak i w dłuższej perspektywie takżefinansowym, alternatywę wykonywania prac wykończeniowych. Dlatego producenciproduktów do wygładzania powierzchni, tacy jak CEDAT, udoskonalili swojewyroby, aby te jeszcze lepiej sprawdzały się podczas nakładania maszynowego.

Wswej bogatej ofercie, firma CEDAT ma doskonałe produkty, które nadają się domaszynowego wykonywania gładzi. "Cekolowanie" mechaniczne staje się wręczniezbędne na dużych inwestycjach. W zależności od miejsca i charakteruwykonywanych prac dekoracyjnych możemy wybrać kilka produktów  marki CEKOL . Przedzastosowaniem danego produktu, zawsze należy się zastanowić, jaki efekt końcowyma być uzyskany i jakimi parametrami powinna odznaczać się uzyskanapowierzchnia.

Gładź na trudne warunki

Na zewnątrz oraz wszędzie tam gdziebędzie podwyższona wilgotność lub zachodzi obawa, że ściany czy sufit będą mogłymieć kontakt z wodą czy wilgocią najlepiej stosować produkty cementowe. Cementjest spoiwem hydraulicznym odpornym na działanie wody, wilgoci i mrozu, (jeślistosujemy produkty na zewnątrz).

CEDATma w swojej ofercie taki produkt - jest to gładź cementowo – polimerowa CEKOLC-35. Jest to gładki tynk elewacyjny, w którym spoiwem jest biały cement. Zapomocą tego produktu możliwe jest uzyskanie białych, równych i bardzo gładkichpowierzchni. Stosując CEKOL C-35 możemy uzyskać powierzchnie tak samo gładką jakprzy użyciu gładzi gipsowej, a dzięki temu, że spoiwem jest biały cementpowierzchnia będzie odporna na działanie wilgoci oraz innych czynnikówatmosferycznych. Ta cementowa gładź doskonale nadaje się do nakładaniamaszynowego, co zostało potwierdzone podczas prac wykończeniowych na PGE Arenaw Gdańsku, a także do tradycyjnego nakładania ręcznego.

Wewnątrzwszędzie tam gdzie nie jest wymagane, aby powierzchnia była odporna nadziałanie wody czy wilgoci, oprócz gładzi cementowych można zastosować gładziegipsowe.

Idealnie gładkapowierzchnia

Dzięki produktom, takim jak CEKOL C-45,możliwa jest do uzyskania biała, równa gładka i łatwa do pomalowaniapowierzchnia.  Ulepszona receptura gładziCEKOL C-45, ułatwia jej mechaniczne wykonywanie.

Zazwyczaj,stosuje się ją w grubości warstwy 1 – 10 mm. Głównym zadaniem gładzi jestprzygotowanie powierzchni ściany, czy sufitu przed malowaniem, tapetowaniem itp.Decydując się na wygładzenie ściany za pomocą produktów gipsowych, należy zdawaćsobie sprawę, do jakich prac można takiego produktu użyć. Gładzie, tak jakwszystkie pozostałe produkty gipsowe (tynki, kleje, gipsy szpachlowe), mogą byćstosowane tylko i wyłącznie wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych.Produktów, w których spoiwem jest gips, nie wolno stosować na zewnątrz budynkóworaz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Gips pod wpływem wilgocirozmięka i traci swoje parametry, dodatkowo na, zewnątrz jeśli dołożymy do tegodziałanie mrozu, to o problemy nie trudno.

Finiszowe wygładzanie

Oprócz produktów na spoiwachmineralnych, jak gips, czy cement, coraz większą popularnością cieszą sięgładzie polimerowe. Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje takich gładzi. Mogą tobyć produkty gotowe do użycia (jak CEKOL A-45 Finisz lub CEKOL B-45 Finisz)albo w postaci suchej mieszanki, do wymieszania z wodą  - CEKOL C-45 Finisz. Tegotypy wyroby, mają zupełnie inny charakter, nie są to gładzie, które potrzebująwody dla procesu wiązania, są to produkty wysychające. Produkty te, dzięki dużejzawartości odpowiednich polimerów, doskonale sprawdzają się w aplikacjimechanicznej.

CEKOLA-45 Finisz to produkt o wyjątkowych właściwościach, po wyschnięciu gładzi,uzyskujemy równą i gładką powierzchnię, która jest bardzo łatwa do pomalowania.

GładźCEKOL B-45 Finisz pozwala na uzyskanie idealnie gładkich powierzchni i świetniesprawdza się w końcowym wygładzania tynków, szczególnie na dużych inwestycjach.

CEKOLC-45 Finisz to gładź występująca w postaci sypkiej mieszanki, odpowiedniodobranych wypełniaczy i spoiw. Przed zastosowaniem, trzeba ją tylko wymieszać zodpowiednią ilością wody. Po wyschnięciu, uzyskujemy równą, gładką i białąpowierzchnię.

Wprzypadku tych szpachlówek, zalecana maksymalna grubość warstwy to 3 mm. Przyczepnośćmiędzywarstwowa, takich produktów, jest lepsza niż wyrobów na spoiwie mineralnym. Dlatego, nie ma tutaj dolnej granicy grubości warstwy, tak cienko, jak uda namsię taką gładź położyć, tak uzyska ona odpowiednią przyczepność, do wcześniej  przygotowanego podłoża.

Abyuzyskać oczekiwany efekt końcowy, po wyschnięciu gładzi, pozostaje już tylkopomalowanie powierzchni odpowiednią farbą.

Wszystkie opisane produkty doskonale sprawdzają się zarówno w aplikacjiręcznej, jak i maszynowej, przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz agregatów.