Tematy miesiąca

Małe rzeczy o wielkim znaczeniu

"Mamy tylko jedną szansę, by zrobić dobre pierwsze wrażenie". Podobnie, jak w innych dziedzinach życia, w budownictwie ta zasada sprawdza się znakomicie. Drobiazgi, małe sprawy, detale - dobrze wymyślone i właściwie wykonane - decydują o powodzeniu i sukcesie. Wszelkiego typu elementy małej architektury nazwać można "architekturą pierwszego kontaktu".

Ceramiczna cegła elewacyjna EkoKLINKIERwypiekana jest w wyższej temperaturze, niż tradycyjna. Właśnie tenczynnik decyduje o większej odporności i wytrzymałości. Dlatego wpełni uzasadnione jest powszechne skojarzenie tego materiału ztrwałością i bezpieczeństwem - idealnym, by chronić nas przedzagrożeniami. Cegła z Bogdanki może być wykorzystywana do budowywszystkich elementów ogrodzeń: cokołu, filarów i słupków orazwypełnień. Z cegły produkowanej przez EkoKLINKIER można tworzyćpowierzchnie, wykorzystując jedną z serii kolekcji "Melanż" lubfalujące z cegieł angobowanych kolekcji "Kolaż". Można zestawiać zesobą cegły z różnych serii i kolekcji dla osiągnięcia efektownychpołączeń kolorystycznych.

Budowa cokołu z cegieł EkoKLINKIER pozwoli naosiągnięcie w prosty sposób zamierzonych efektów: konstrukcyjnego -stworzenie solidnej podstawy całego ogrodzenia i estetycznego - bezkonieczności stosowania innych technologii (tynkowania czymozolnego oklejania płytkami). Te same korzyści uzyskamy budując ztej cegły słupki ogrodzenia. Formaty cegieł i kształtekprodukowanych przez ZCB EkoKLINKIER pozwalają na wymurowaniesłupków prostych (cegły PF i PO), z zaokrąglonymi narożnikami(kształtki typu A,B oraz F) lub ściętymi (kształtki typu C).Ciekawie wyglądają filary, w których narożniki murowane są zkształtek typu D. Murując z nich co drugą warstwę uzyskamy efektpodobny do tego, który w klasycyzującej architekturze stosowano dotworzenia tzw. kolumn zbrojonych.

Ceramiczne cegły elewacyjne użyte z wyobraźniąpozwolą uzyskać ciekawe i zróżnicowane pola wypełniające przęsła.Zestawiając na przykład ciemniejsze słupki z cegieł serii Morena zjaśniejszymi polami wykonanymi ze Sieny lub Cafeny uzyskamyogrodzenie dalekie w wyrazie od monotonnych i nudnych pełnychmurów. Wypełnienie można zbudować inaczej, murując je w sposóbażurowy, przesuwając cegły o ćwierć długości wozówki (czylidłuższego boku) względem siebie. Idealne do takich rozwiązań wydająsię być cegły z nowej kolekcji EkoKLINKIERU "Kolaż" - Rossa, Topaz,Marad i Kores. Zróżnicowaną, światłocieniową fakturę muru możemyuzyskać wykorzystując zaokrąglone kształty cegieł typu B i F.Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem ogrodzenia, które możezostać wykonane z cegły z Bogdanki, są zwieńczenia. Wykonane zelementów tej samej serii, co reszta ogrodzenia lub kontrastujących(np.: Siena zestawiona z Carmelem), zabezpieczą mur przed wodą idodadzą charakteru całemu założeniu. Do wykonania zwieńczeń filarówi murów można stosować wspominane już profilowane kształtki typuA,B,C. Wykonane z nich detale będą proste i efektywne, należypamiętać by układając je nadać im odpowiedni spadek. Nie wymagajątego łukowato profilowana kształtka typu F i trójkątna P5. Chcącnadać profilom zwieńczeń bardziej złożony wygląd możemy łączyć zesobą kształtki różnych typów. Zestawienie formatu typu A ozaokrąglonym narożu z kształtką typu D lub typu P2 to zaledwieprzykład. Architekt, któremu zlecone zostanie zaprojektowanieogrodzenia z wyrobów firmy EkoKLINKIER będzie miał ogromne pole dopopisu. Bez trudu tez poradzi sobie z zestawieniem klinkierowychelementów z innymi materiałami. Cegły elewacyjne świetnie dopełnićmożna drewnem. Siena Cafena, Jasny Jantar czy Topaz zagrają zdeskami jasnymi, do Moreny, Carmelu czy Koresu można dopasowaćdrewno ciemniejsze. Do ceramicznych elementów wypełnienia możnaużyć też wypełnień z kutego żelaza, stali, a nawet perforowanychpaneli z blachy aluminiowej. Łatwość, z jaką zestawić można cegłęEkoKLINKIER z innymi materiałami, docenimy przy projektowaniu iwykonywaniu chociażby daszków nad furtką. Możemy zbudować je zestali lub drewna, pokryć blachą tytanowo-cynkową lub szkłem. Zakażdym razem uzyskać możemy efekt spójny z całością ogrodzenia.Dzięki trwałości elementów ogrodzenia wykonanych z wyrobówEkoKLINKIERU bez większych problemów możemy przymocować do nichwszelkiego typu zawiasy, zamki, elementy bram przesuwnych czywysięgniki kamer monitoringu.

Sposób, w jaki zestawimy kolory i kształty cegłyelewacyjnej, decyzja jakie dobierzemy dodatki- wszystko to powinnozależeć od charakteru domu, jakiego ma strzec ogrodzenie.Niezależnie, czy dopasowujemy się do domu zbudowanego z cegieł zBogdanki, czy do budynku w innej technologii, dodajemy nową jakość,ogrodzenie wykonane z produktów ZCB EkoKLINKIER wyróżniać siębędzie kolorem, formą i jakością użytych materiałów.

Ceramiczne elementy są przyjemne w dotyku, ichgładka powierzchnia nagrzewa się w słońcu, a pastelowe barwy zdająsię promieniować ciepłem. Te cechy cegły mają znaczenie dla formmałej architektury. Często są to urządzenia, o które dba sięszczególnie, bo znajdują się w naszym bezpośrednim otoczeniu - wprzydomowych ogrodach lub we wnętrzach. Towarzyszą nam, gdy szukamyciszy, komfortu i relaksu - w parkach czy na osiedlowych skwerach.Korzystają z nich najbliższe nam osoby, chociażby dzieci na placachzabaw. Dlatego powinny być bezpieczne, trwałe i funkcjonalne.

Z cegieł z Bogdanki zbudować można wygodne dosiedzenia murki, z siedziskami z profilowanych kształtek typu A.Jeżeli zależy nam na czymś odwrotnym, to do siadania na naszychmurkach skutecznie zniechęci trójkątna kształtka typu P5. Podstawywykonane z cegły EkoKLINKIER mogą być uzupełnione o siedziska zdrewna, metalu lub tworzyw sztucznych.

Elementy ozdobne, które stanowić będą harmonijneuzupełnienie parkowej i ogrodowej zieleni, takie jak donice nakwiaty, bazy pomników i rzeźb, fontanny, kwadratowe lub zaokrąglonesłupy niosące pergole również mogą być wykonane z ceramikielewacyjnej EkoKLINKIER. Profilowane, zaokrąglone kształtki nadająsię znakomicie na przyjazne i kolorowe elementy placów zabaw -pozbawione prętów, drutów, śrub i podtynkowych listew murkipiaskownic czy ścianki labiryntów.

Z cegły elewacyjnej zbudować można równieżelementy wyposażenia wnętrz. Zamiłowania i przekonania estetycznenie powinny być problemem. Myśląc o ceramicznym kominku bez truduwyobrazić sobie można minimalistyczny prostokąt wtopiony w ścianęlub palenisko ujęte w rozłożyste węgary i przekryte rozrzeźbionymokapem ze sklepionym składzikiem na drewno. Ciepło bijące od obu,nawet przy wygaszonym ogniu, będzie odczuwalne dzięki kolorom cegłyz Bogdanki.

Z cegieł stworzyć można zabudowę kuchni czyłazienki, użyć ich zamiast płyt gipsowo - kartonowych do wykonaniastałych półek i wnęk. Część ścian wewnętrznych również możnawymurować z cegły elewacyjnej. Nie trzeba będzie ich tynkować imalować, gdy małe dzieci pomażą je kredkami. No, może później wartobędzie pokryć je preparatem antygrafitti. Przy odrobinie fantazji izabawy z kształtkami produkowanymi przez EkoKLINKIER z cegiełudałoby się też zbudować efektowny szezlong lub leżak przy basenie.Możliwości jest wiele i to nie cegła narzuca ograniczenia.

Ceramiczne cegły elewacyjne produkowane wZakładzie Ceramiki Budowlanej EkoKLINKIER posiadają wszystkie cechytego popularnego materiału, a oferta różnorodnych kształtów ibogata paleta kolorów pozwalają na jego wszechstronne stosowanie.Trwała i odporna na działanie szkodliwych czynników sprawdzi się,gdy trzeba zapewnić nam bezpieczeństwo. Wielobarwna i efektownaodmieni nasze otocznie, podniesie klasę i prestiż. Tam, gdziepotrzeba, dyskretnie wtopi się w kontekst. Potrafi współpracować igrać zespołowo. Jak sprawdzić, czy cegła z Bogdanki naprawdęposiada cechy idealnego pracownika? Najlepiej zatrudnić ją domałych, z pozoru tylko prostych zadań.