Tematy miesiąca

Nowe kształtki wieńcowe z firmy Betard

Od czerwca 2006 firma "BETARD" z Długołęki posiada w swojej ofercie kształtki nadprożowo-wieńcowe wg patentu firmy "Ergobud", będące nowatorskim rozwiązaniem na skalę europejską.

betard.jpg

Od czerwca 2006 firma "BETARD" z Długołękiposiada w swojej ofercie kształtki nadprożowo-wieńcowe wg patentufirmy "Ergobud", będące nowatorskim rozwiązaniem na skalęeuropejską.
Kształtki nadprożowo-wieńcowe zewnętrzne (KZE) i wewnętrzne (KWE)stosowane są do wykonywania wieńców stropowych w stropachpłytowych: 2K, PSKJ, Filigran i innych oraz gęstożebrowych: TERIVA,FERT czy POROTHERM. Kształtka zewnętrzna, wykorzystywana dowykańczania wieńców na ścianach zewnętrznych w przekrojupoprzecznym zbliżona jest do litery "L" , natomiast kształtkawewnętrzna wykorzystywana do realizacji zabudowań wieńcowych naścianach wewnętrznych, w przekroju ma kształt "korytkowy".
Kształtki nadprożowo-wieńcowe eliminują drogi i czasochłonny proceszabudowy wieńców na ścianach zewnętrznych z użyciem deskowania przywykonywaniu zarówno stropów płytowych jak i gęstożebrowych.Zastosowanie ich zapewnia równomierny rozkład obciążeńprzekazywanych na mur przez strop, co jest ważne przede wszystkim wmurach wykonanych z pustaków ceramicznych oraz bloczków z betonukomórkowego. Ponadto kształtki rozwiązują problem podczaswykonywania wieńca stropowego opuszczonego tzn. przy układaniudolnego zbrojenia wieńca poniżej stropu nie ma koniecznościużywania stempli, czyli ryglowania całego stropu.

Korzyści wynikające ze stosowania kształteknadprożowo-wieńcowych zewnętrznych (KZE) i wewnętrznych (KWE) toprzede wszystkim eliminacja deskowań, a w konsekwencji oszczędnośćczasu i środków, równomierne przekazywanie obciążeń z belek naścianę oraz odejście od ryglowania stropu przy układaniu zbrojeniaponiżej stropu. Ponadto kształtki o odpowiedniej długości możnawykorzystać do wykonywania zespolonych nadproży żelbetowych.
Żelbetowe, prefabrykowane kształtki wieńcowe są zastrzeżone wUrzędzie Patentowym RP - zgłoszenia nr W.113293 i W.113294,posiadające znak towarowy KZE (zewnętrzne) i KWE (wewnętrzne) orazwzór przemysłowy WP-7547.
Kształtki nadprożowo-wieńcowe w opinii Instytutu TechnikiBudowlanej są w pełni racjonalne technicznie i podjęcie ichprodukcji jest należycie uzasadnione przewidywanym ichzastosowaniem przy wykonywaniu stropów (Opinia technicznaDB-524/P/05).
www.betard.pl , www.ergobud.pl .