Tematy miesiąca

Nowe sklejki dla budownictwa

Beton o strukturze drewna czy trójwymiarowy panel elewacyjny? Te oryginalne i rzadko spotykane efekty można uzyskać stosując strukturyzowane sklejki z ostrowskiej SKLEJKA-EKO S.A., która pod koniec ubiegłego roku uruchomiła pierwszą i jedyną w Polsce linię do strukturyzacji.

3.jpg

Beton o strukturze drewna czy trójwymiarowy panel elewacyjny? Te oryginalne i rzadko spotykane efekty można uzyskać stosując strukturyzowane sklejki z ostrowskiej SKLEJKA-EKO S.A., która pod koniec ubiegłego roku uruchomiła pierwszą  i jedyną w Polsce linię do strukturyzacji.

Sklejkastruktury­zowana jest znana na światowym rynku ale nikt do tej pory w Polscenie podjął się jej produkcji. Sklejka-Eko S.A., dostarczająca na rynki polskiei zagraniczne ponad 40 tys. metrów sześciennych wyrobów rocznie, postanowiławyjść na­przeciw tym oczekiwaniom i jako pierwsza roz­poczęła produkcję tegowyrobu. Obchody jubileuszu 100-lecia Sklejka- EkoS.A. były idealnym momentem na wprowadzenie do oferty nowych produktów.

Sklejka st­ruk­t­uryzowa­na to sklejkasosnowa sucho­trwała lub wodoodporna poddana procesowi szczot­kowania.Szczotkowanie to nic innego jak wybranie z powierzchni arkusza drewna wczesnegoi pozostawieniu na nim tylko drewna póź­nego. Takie drewno ma  większą gęstość. Dzięki temu jest twardsze ibardziej odporne na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Drewnopóźne nie pęka na powierzchni, nawet przy zmieniającej się wilgotności i temperaturze. Strukturyzowana powierzchni­a eksponujenaturalne walory drewna, jest „cieplej­sza”, ma też po­szukiwanyprzez projektan­tów, architekt­ó­w i designerów interesujący wygląd.

 

Linia do strukturyzacjisklejki pracującą w Sklejka-Eko S.A. umożliwia obróbkę arkuszy o szerokości do 1250mm i grubości od 4 do 80 mm. Linia składa się z dwóch maszyn. Pierwsza maszynasłuży stricte do strukturyzacji i jest wyposażona w szereg głowic, którepozwalają uzyskać ciekawe efekty strukturyzacji – od bardzo delikatnej, aż pogłęboką. Druga maszyna szlifująca nadaje gładkość i stanowi perfekcyjnewykończenie obrabianych elementów. Linia posiada także system transportowyautomatyzujący proces załadunku i rozładunku.

Typ sklejki

Eko-frez

Eko-bet

Gatunek drewna

Sosna

Sosna

Grubość [mm]

9 i 12

dowolna

Format* [mm]

2440x1250

2440x620

2440x310

2440x1250

2440x620

Frezowanie powierzchni [mm]

Szerokość rowka

10

-

Głębokość rowka

3-5

-

podziałka

100

-

Gęstość [kg/m3]

550-600

Wytrzymałość na zginanie [MPa]

Wzdłuż włókien

40-50

W poprzek włókien

30-45

Wilgotność [%]

5-12

* - inne formaty – informacja w Dziale Handlowym

Z uwagi na sposób zastosowania i przeznaczenie sklejkistrukturyzowanej Sklejka-Eko wyodrębniła następujące asortymenty. Są to:sklejka do strukturyzacji betonu (Eko-bet), sklejka elewacyjna (Eko-frez) orazsklejki do wnętrz: sklejka boazeryjna (Eko-dekor), sklejka meblowa (Eko-meb),sklejka podłogowa (Eko-pan).

Eko-bet to sklejka sosnowa wodoodpornagłęboko szczotkowana jedno lub dwustronnie i powleczona środkiemantyadhezyjnym. Szalowanie wykonane z takich płyt pozwala uzyskać na lanymbetonie odcisk struktury drewna. Beton należy zabezpieczyć środkiem bezbarwnymlub farbami kryjącymi przeznaczonymi do powierzchni betonowej aby otrzymaćprzyjemną i estetyczną fakturę bez konieczności tynkowania czy prowadzeniainnych prac wykończeniowych.

Eko-frez to sklejka sosnowawodoodporna, szczotkowana i rowkowana. Technologia wykonania panelielewacyjnych polega na poddaniu sklejki procesowi szczotkowania i późnejwyfrezowaniu rowków dających efekt boazerii oraz wykonanie zakładki w celułączenia sąsiednich arkuszy. Surowa sklejka powinna być zabezpieczona środkami grzybobójczymioraz uszlachetniona lakierami, woskami, bejcami, olejami itp. Po odpowiednimzabezpieczeniu panelu jest on odporny na działanie warunków atmosferycznych,posiada własności termo- i dźwiękoizolacyjne. Nie poddaje się takżeodkształceniom. Zastosowanie w połączeniu z innymi ogólnie stosowanymi materiałamielewacyjnymi nadaje bardzo nowoczesny i innowacyjny charakter obiektombudowlanym.