Tematy miesiąca

Obramienia okien z cegły elewacyjnej

Żyjemy w klimacie, który szczególnie surowo sprawdza nasze przygotowanie i umiejętności rozwiązywania problemów związanych ze zmianami temperatury i wilgotności. Na przykład, na przełomie zimy i wiosny, woda może zamarzać kilka razy w ciągu doby, penetrując i rozsadzając słabe, źle zaprojektowane i wykonane miejsca w budynku. Ta świadomość odbiera chęć do liczenia na szczęście, czyli ciepłe zimy do końca świata, i nakazuje korzystać z uznanych i pewnych rozwiązań.

ekoklinkier.jpg


Z drugiej strony, stale podnosi się standard warunków życia. Domybudowane z dobrych materiałów odgradzają nas od deszczu,niekorzystnej temperatury i hałasu. Mają przy tym jasne,przestronne wnętrza doświetlone ciekawie projektowanymi otworamiokiennymi, decydującymi o jakości, stylu i charakterze całegobudynku.


Wśród wielu mniej lub bardziej wyszukanych definicji architekturybardzo rzadko pojawiają się te zgrabnie łączące humanistyczne ideez inżynierską rzeczywistością. Całą sprawę można uprościć,nazywając architekturę sztuką rozwiązywania połączeń: między naturąa techniką, światem wewnętrznym i zewnętrznym, styków międzyróżnymi materiałami, funkcjami, fakturami czy przestrzeniami.
Jakość architektury najłatwiej ocenić poznając te charakterystycznestyki, przejścia i połączenia. Choćby na przykładzie szczególniewrażliwego miejsca - obramień okiennych.


Jak wbudować okno

Sposób wbudowania okien powinien zapewnićwłaściwą ochronę termiczną, zabezpieczyć przed penetracją wody,zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji nadproża i zaspokajać potrzebyestetyczne inwestora. Jak poradzić sobie z tymi wszystkimiproblemami podpowiadają rozwiązania ZCB EkoKLINKIERwykorzystujące ceramiczne cegły elewacyjne. Sposób rozwiązaniaobramień okiennych jest konsekwencją wyboru metody konstruowaniacałej elewacji. W przypadku fasad budowanych w całości z cegłyklinkierowej obramienia są jej oczywistym dopełnieniem. Przyelewacjach wykonanych z innych materiałów detale z cegłyelewacyjnej EkoKLINKIER są, oprócz sposobu na skuteczne rozwiązanietechnicznych problemów, niezbędnym akcentem, wyróżnikiem, czasembardzo efektowną ozdobą.


Zakład EkoKLINKIER produkuje cegły elewacyjne w kilku typach. Każdyz nich zastosowany do wykonania obramień okiennych zapewnia innyefekt i wyraz architektoniczny. Dzięki szerokiej ofercieprojektanci i inwestorzy mogą współtworzyć minimalistyczne domypełne eleganckiej prostoty i szacunku dla jakości użytychmateriałów, jak i wpisujące się w kontekst, łatwo akceptowanetradycyjne budynki. Nie zależnie od przyjętej konwencjiprojektowej, stylu i nastroju, elewacja i jej detale wykonane zcegły z Bogdanki podnoszą jakość nie tylko samego budynku, w którymzostały użyte, ale również otaczającej przestrzeni.


Prosta cegła typu PF doskonale nadaje się zarówno do obramieńsklepionych łukowo okien i portali drzwiowych, jak i do regularnychwspółczesnych otworów. Możliwość przekrycia szerokich otworów zzastosowaniem stalowych wsporników kątowych - rozwiązanie kojarzącesię z awangardową architekturą holenderską - odbierają argumenty,że cegła elewacyjna jest niemodna i mało nowoczesna.

Z kolei cegły typu A, zaokrąglone jednostronnie,i typu C, ścięte jednostronnie, tworzą miękkie, światłocienioweotwory. Podkreślają zagłębienie okna w ścianie, wpuszczając downętrza więcej słonecznego światła.

Bardziej ozdobna jest cegła typu D, ze względuna charakterystyczny kształt zwana gotycką. Idealnie nadaje się doobiektów nawiązujących do historii, wpisujących się w zabytkowątkankę. Element z pozoru najbardziej tradycyjny, najbliższy jestwspółczesnym trendom deweloperskim, wykorzystującymdziewiętnastowieczne fabryki na prestiżowe biura, popularne centrahandlowe "z duszą" i eleganckie lofty.

Systemu obramień okiennych ZCB EkoKLINKIERdopełniają podokienniki - typ A pochylony i P1, P2, P3 -zaokrąglone z kapinosami. Zastosowanie ich w budynku pozwala nietylko na ochronę styku ściany z oknem przed działaniem wodyopadowej - ułatwia też organizację budowy. Prace murarskie niemuszą być uzupełniane przez wykonanie obróbek blacharskich.

Oprócz różnorodnych kształtów ofertę cegiełelewacyjnych EkoKLINKIER wyróżnia zróżnicowana paleta kolorów. Odpiaskowej jasnej SIENA NOVA, przez bursztynowe JANTARMELANŻ i CARMEL MELANŻ, do ciemnej brązowo-grafitowejMORENY. Pozwala to na stworzenie wyjątkowej oprawy okien -na przykład przez kontrastowe wydobycie wymurowanego innym koloremnadproża lub podokiennika. Można w jasny ceglany łuk wstawić ciemnyelement klucza albo odwrotnie, akcentować kolorem słupki lubwstawiać aplikacje z pojedynczych cegieł o kolorze innym niżpowierzchnia ściany. Kolorystyka elewacji powinna powstawać naetapie projektu architektonicznego, jej określenie jest wymaganeprzy ubieganiu się o uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Ceramika na styku z otworami

Zewnętrzna ściana budynku jest pracującym,oddychającym organizmem, w którym dużo, jak wspomniano na wstępie,dzieje się na styku z otworami okiennymi. Mając do dyspozycjiceramiczne elementy ZCB EkoKLINKIER - szczelne, mrozoodporne iwytrzymałe - możemy te miejsca opracować na wiele sposobów.Przyjęte rozwiązanie zależy od rodzaju ściany, w którym znajdujesię otwór: czy jest to ściana wentylowana czy nie; z czego wykonanajest zewnętrzna warstwa przegrody; jak głęboko w ścianie ma byćosadzone okno.
W przypadku ściany warstwowej niewentylowanej ościeżnice montujesię często wysunięte przed lico ściany konstrukcyjnej, wprzestrzeni izolacji termicznej. Zewnętrzna elewacja z cegłyklinkierowej tworzy węgarek, a dystans między nim a ramą oknamaskowany jest ćwierćwałkiem. Jeżeli ramę okna mocujemy w licuściany konstrukcyjnej cegły elewacyjne tworzące węgarek mogą byćwozówką obrócone pod kątem 90° do płaszczyzny ściany. Jeżeli majątworzyć jedną płaszczyznę z elewacją, mogą być po prostu przyciętedo odpowiedniego wymiaru. Ważne jest, by styk cegieł wyścielającychszpalety ze ścianą konstrukcyjną oddzielony był warstwą izolacjitermicznej. W przypadku ścian warstwowych ze szczeliną wentylacyjnąszpalety można wykonać z cegieł licujących się z zewnętrzną stronąmuru lub przed nią wysuniętą. Mamy dzięki temu pełną swobodę przyosadzaniu ościeżnic.

Detale elewacji

Detale elewacji można kształtować indywidualnie.Obramienia okien mogą być rzeźbiarskie, światłocieniowe lubwspółczesne, proste. Wykonane z elementów ceramicznych ZCBEkoKLINKIER będą wyzwaniem dla każdego projektanta. Niestety,zdarza się, że inwestorzy rezygnują z opracowania projektuwykonawczego. A prawidłowe opracowanie obramień okiennych wymagaszczegółowych detali. Dzięki temu będziemy mogli osiągnąć doskonałeefekty estetyczne i mieć pewność jakości rozwiązańtechnicznych.
Warto zatem pamiętać, że przy wykonywaniu obramień okiennych zcegły elewacyjnej skrajne elementy powinny kotwione w co drugiejspoinie kotwami ze stali nierdzewnej. Nadproża i parapety powinnymieć kapinosy. Styki elementów ceramicznego podokiennika z progiemokna lub drzwi należy uszczelnić mrozoodporną masą trwaleplastyczną lub odpowiednio dobraną zaprawą. Ważne jest też szczelnezakończenie parapetów po bokach i odpowiednie ich wyprofilowanie,by woda spływająca po ościeżach nie dostawała się pod skórębudynku.

Decydując się na stosowanie materiału o takogromnych możliwościach, jak cegły EkoKLINKIER, warto pokusić się oindywidualne rozwiązania. Prostym, ale ciekawym pomysłem może być"wprowadzenie" elewacji do wnętrza przez odpowiednie opracowanieobramienia otworów i wymurowanie części ściany konstrukcyjnej zcegły klinkierowej. Możemy dzięki temu stworzyć całość z innymielementami wnętrza, choćby kominkiem, schodami, ladą czybalustradami.
Jako inspirację można polecić twórczość nieśmiertelnego FrankaLloyda Wrighta. Jeśli w jego realizacjach pojawiał się wymurowany zcegły łuk - nigdy nie był to "łuczek". A może natkną się państwo narealizacje japońskiego architekta Toyo Ito, który w jednym zeswoich budynków powycinał dziesiątki nieregularnych organicznych,owalnych otworów. Wyobrażając sobie taki dom z elewacjami z cegłyklinkierowej trudno byłoby nie pomyśleć że to przepiękneszaleństwo. I efekt murowany.

http://www.ekoklinkier.pl/