Tematy miesiąca

Ochrona i dekoracja elementów drewnianych wokół domu.

Prawidłowo zabezpieczone drewno to drewno chronione przed atakiem biologicznych szkodników (grzybów, owadów, bakterii) oraz przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (wodą, temperaturą, promieniem UV, itp.). Zabezpieczenie drewna nie jest trwałą ochroną, dlatego konieczne jest czasowa konserwacja lub renowacja drewna wcześniej zabezpieczonego.

gettyimages_79188821.jpg

Prawidłowozabezpieczone drewno to drewno chronione przed atakiem biologicznych szkodników(grzybów, owadów, bakterii) oraz przed niekorzystnym wpływem czynnikówatmosferycznych (wodą, temperaturą, promieniem UV, itp.). Zabezpieczenie drewnanie jest trwałą ochroną, dlatego konieczne jest czasowa konserwacja lubrenowacja drewna wcześniej zabezpieczonego.

ZABEZPIECZENIE DREWNAPRZED OWADAMI I GRZYBAMI

Impregnat do drewna konstrukcyjnego V33 to nowoczesnaformuła produktu, bazująca na biobójczych substancjach aktywnych, chroniącychdrewno przed atakiem owadów oraz grzybów. Produkt ten zwalcza wszystkieszkodniki, które zaatakowały drewno oraz ochroni je przed ponownym atakiem. Niedopuszcza do rozwoju na drewnie grzybów oraz bakterii. Formuła wodnejmikroemulsji, pozwala na głęboką penetrację drewna impregnatem nie wydzielającniebezpiecznych zapachów. Impregnat do drewna konstrukcyjnego V33 należystosować na drewno nowe lub surowe, niezabezpieczone wcześniej żadnymiśrodkami. Nakładamy go za pomocą pędzla lub pistoletu natryskowego tak, abywydajność produktu wyniosła ok. 5m2 z 1 litra w przypadku drewnazdrowego niezainfekowanego lub ok. 3m2 z 1 litra w przypadku drewnazainfekowanego. Jest on kompatybilny z innymi produktami, ponieważ nie zamykaporów drewna, dlatego zalecamy nałożyć na niego lazurę lub olej (nigdyodwrotnie!).

 

POWIERZCHNIOWEZABEZPIECZENIE I DEKORACJA DREWNA

Posiadając już zabezpieczone drewno przed owadami orazgrzybami, należy zabezpieczyć drewno przed niekorzystnym działaniem warunkówatmosferycznych jak np. promienie UV lub woda. Wybierając rodzaj produktuwykończeniowego kierujemy się względami dekoracyjnymi oraz przeznaczeniemwykańczanych elementów. W przypadku gdy zabezpieczamy elementy drewniane takiejak: płoty, domy drewniane, drzwi, okna, więźba dachowa, boazerie, okiennice,meble itp. można stosować produkty powłokotwórcze typu lazury. Produkty teposiadają szeroką gamę kolorystyczną oraz tworzą na powierzchni powłokę, którajest łatwa w utrzymaniu (np. czyszczenie myjką ciśnieniową) oraz chronią drewnoprzed promieniami UV, wodą, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi orazzabrudzeniami.

Inny typ zabezpieczenia to olejowanie drewna, któreszczególnie polecane jest przy zabezpieczeniu poziomych elementów drewnianych,np. tarasów. Olej impregnuje drewno hydrofobowo poprzez wypełnienie w nim porówdzięki czemu woda nie wnika w jego przestrzenie. Olej nie pozostawia powłoki napowierzchni drewna. W użytkowaniu praktycznym ma to bardzo duże znaczenie. W przypadku zastosowania środka powłokotwórczego, przy desce ryflowanej istniejebardzo duże ryzyko ścierania się powłoki, a w konsekwencji może zachodzićzjawisko łuszczenia. Olejowanie to bardzo praktyczna i prosta metoda zabezpieczenia drewna tarasowego. Renowacja,choć częstsza, nie nastręcza żadnych trudności. Olej może być stosowany zarównodo gatunków europejskich, jak i do wszystkich gatunków egzotycznych.

LAZURA OCHRONNA

Lazura ochronna V33 to produkt do zabezpieczenia elewacjidrewnianych, stolarki budowlanej, płotów, pergoli itp. Lazura ma właściwościimpregnujące – pozwala wniknąć żywicy w drewno, co zapewnia drewnu stabilizacjęwymiarową – zapobiega wnikaniu w drewno wilgoci oraz pękaniu drewna. Drugącechą lazury jest efektowne dekorowanie drewna. W ofercie występuje 14wariantów kolorystycznych. Pigmenty zastosowane w produkcie doskonalepodkreślają rysunek drewna nadając mu piękny satynowy wygląd. Kolejną cechąproduktu jest efekt ochronny, który uzyskujemy dzięki wysokiej zawartości żywicalkidowych. Powłoka chroni drewno przed promieniami UV, wodą, kurzem i brudem.Pozwala na długotrwałe zabezpieczenie drewna, a renowacja po tym okresie jestbardzo prosta –  wystarczy zmatowićpowierzchnię papierem ściennym i nałożyć nową warstwę lazury. Dodatkowo produktcharakteryzuje się wysoką wydajnością (ok. 12 m2/l), bardzo dobrąrozlewnością oraz nikłym zapachem. Lazurę nakładamy za pomocą pędzla lubpistoletu natryskowego, stosując 2 lub 3 warstwy. W przypadku pędzla należypamiętać, aby produkt rozprowadzać wzdłuż włókien – nie pozostawimy wtedy smug.

 

OLEJ DO TARASÓW

Olej do tarasów V33, jest to produkt na bazie naturalnegooleju lnianego z dodatkiem żywic uretanowych. Produkt ten służy dozabezpieczania hydrofobowego drewna, co eliminuje powstawanie przebarwieńdrewna oraz nadaje drewnu naturalny wygląd. Aplikacja produktu jest bardzoprosta i nie wymaga specjalnych narzędzi. Olej nakładamy pędzlem na całejpowierzchni i czekamy aż produkt się wchłonie. Po upływie kwadransa pokrywamydrewno drugą warstwą. W tym wypadku stosujemy metodę „mokro na mokro” – nieczekamy aż pierwsza warstwa wyschnie. 30 minut później przy użyciu bawełnianejszmatki zbieramy nadmiar produktu, a powierzchnię pozostawiamy w spokoju na 24godziny. Podczas czasowej renowacji (2-3 razy do roku) nie ma koniecznościusuwania starej powłoki, wystarczy drewno wyczyścić strumieniem wody i powyschnięciu nałożyć nową warstwę oleju.

Drewniane elementy wokół domu nadają nieodpartegouroku.  Ławka, donice, taras czychroniąca przed słońcem altanka szybko jednak mogą stracić swój wdzięk i wymiar praktyczny, jeśli odpowiednio o nie właściwienie zadbamy. Ochrona drewna nie jest skomplikowana, lecz aby drewno mogło namsłużyć wiele lat, użytkownik musi stosować zabiegi konserwujące w odpowiednimczasie i przy użyciu odpowiednich produktów.