Tematy miesiąca

Ocieplając poddasze użytkowe, warto stosować materiały pewne i sprawdzone.

Analizy kosztów ogrzewania wykazują jednoznacznie, że warto solidnie ocieplać wszystkie przegrody budynku. Należy izolować nie tylko po to, aby spełnić minimalny standard cieplny przegród, ale przede wszystkim po to, by oszczędzić na kosztach ogrzewania.

mini.jpg

Analizy kosztów ogrzewania wykazują jednoznacznie, że warto solidnie ocieplać wszystkie przegrody budynku. Należy izolować nie tylko po to, aby spełnić minimalny standard cieplny przegród, ale przede wszystkim po to, by oszczędzić na kosztach ogrzewania.

W domach jednorodzinnych straty ciepła przez połacie dachowe sięgająnawet 25% wszystkich strat ciepła. Tak wysokie straty są głównym powodem, dlaktórego należy zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza. Warto o tympamiętać na etapie budowy, ocieplania i remontu domu. Jaki materiał wybrać?

Ocieplając poddasze użytkowe warto stosować materiały pewne isprawdzone, tzn. niepalne – dające dodatkowe zabezpieczenie przed ogniem,dobrze pochłaniające dźwięki - poprawiające komfort akustyczny pomieszczeń, paroprzepuszczalne- zapewniające korzystny mikroklimat wnętrz oraz trudno zwilżalne i bezpiecznedla zdrowia. Właśnie takie są wyroby ze skalnej wełny mineralnej Rockwool. Ważnejest także wykonanie przegrody tak, by umożliwiała bezpieczne odprowadzanie nazewnątrz pary wodnej. Duże znaczenie ma też prawidłowy i dokładny montażocieplenia. Ma to szczególne znaczenie w skomplikowanych wielospadowych więźbachdachowych.

Najczęściej zalecana grubość ocieplenia, konieczna do uzyskaniaenergooszczędnego poddasza domu wynosi 25 - 30 cm. Zakres w grubości wynika zróżnic w współczynnikach lambda dla wełny. Dzięki takiej grubości jesteśmy wstanie uzyskać współczynnik przenikania ciepła U < 0,15 W/m2K cojest dziś standardem dla dachów energooszczędnych.

Oszczędność ciepła to nie tylko współczynnik izolacyjności termicznej igrubość ułożonej warstwy izolacji. Wybierając materiał do izolacji poddasza,musimy pamiętać, że będzie on wkładany w przestrzenie między więźbą dachową,dlatego ważne jest, czy będzie on potrafił je wszystkie dokładnie wypełnić, czypłyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały (bez szpar na stykach), czyłatwo będzie dotrzeć do narożników i załamań. Jeśli materiał izolacyjny niespełni tych warunków, skuteczność wykonanego ocieplenia będzie znacznie niższa.

Każda szczelina w izolacji stanie się bowiem mostkiem termicznym, otwartą drogąbezpowrotnej ucieczki cennego ciepła. Takie problemy wykonawcze przytrafiająsię przy stosowaniu wiotkich mat lub płyt z twardych materiałów. Jeśli więcnajważniejszy jest dla nas efekt w postaci ciepłego i oszczędnego poddasza,lepiej wybrać do jego ocieplania materiał miękki i nie rozwarstwiający się alesprężysty – taki, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie, a płytybędą szczelnie przylegały do siebie i zachowywały swój kształt i wymiary przezdługie lata. Dokładnie w ten sposób zachowują się izolacje ze skalnej wełnymineralnej.

Takie ocieplenie jest większe niż wysokość typowych krokwi. Między innymi,dlatego stosuje się dwie warstwy ocieplenia z wełny mineralnej, układane międzykrokwiami i pod nimi. To rozwiązanie eliminuje podłużne mostki termiczne,jakimi są krokwie, jętki czy kleszcze drewnianej więźby dachowej. Drewnoprzewodzi ciepło około cztery razy lepiej niż izolacja z wełny mineralnej. Dodatkowoich obudowanie z trzech stron niepalną wełną kamienną zabezpiecza je przedoddziaływaniem ognia.

Prace związane z wykonywaniem ocieplania nie są skomplikowane. Nie makonieczności budowy rusztowania wokół budynku, a rozładunek i transport na poddaszenie wymaga dźwigów.  Docinaniepotrzebnych odcinków wełny odbywa się pod dachem, dlatego ocieplenie napoddaszu można układać o każdej porze roku. Szczególną uwagę należy poświęcićwszelkim narożnikom i załamaniom dachu oraz połączeniom ścian ze skosamipołaciowymi dachu. Ocieplenie połaci poddasza powinno w sposób ciągły łączyćsię z ociepleniem ścian (styk przy murłacie) i stropu poddasza.