Tematy miesiąca

Ogród pełen niespodzianek

Możemy w naszym ogrodzie posadzić parę drzew i kwiatów oraz zasiać trawę. Będzie ładnie i czysto, ale przeciętnie. A gdyby nasz ogród uczynić miejscem tajemnym, magicznym, pełnym urokliwych zakątków, które każdy mógłby odkrywać? Aby tak się stało, wystarczą chęci i kilka sprawdzonych rozwiązań ogrodzeniowych.

fot-betafence_arkada.jpg

Możemy w naszym ogrodzie posadzić parę drzew i kwiatów orazzasiać trawę. Będzie ładnie i czysto, ale przeciętnie. A gdyby naszogród uczynić miejscem tajemnym, magicznym, pełnym urokliwychzakątków, które każdy mógłby odkrywać? Aby tak się stało, wystarcząchęci i kilka sprawdzonych rozwiązań ogrodzeniowych.

Niezwykła altana
Ogrodowe altany najczęściej wykonane są z drewna - tymczasem możnaje wykonać również z innych materiałów. Oryginalnie będzie sięprezentowała altana wykonana z wysokiej jakości paneliZenturo®, które sami możemy projektować, tworzącnieprzeciętne wzory za pomocą pikseli. Są to elementy wykonane ztworzywa sztucznego w kształcie kwadratów i prostokątów, które włatwy sposób można mocować na wcisk do paneli. Pikselami możnaozdobić ogrodzenie w sposób bardzo indywidualny, "wypisując" np.:nazwę ulicy, numer domu lub zbudować z nich całkowicie dowolny,niepowtarzalny wzór. Altana wykonana z Zenturo® staniesię miejscem oryginalnym i praktycznym w naszym ogrodzie, gdziebędziemy mogli odetchnąć po pracy, patrząc na kwitnącą częśćogrodu. Obiad na powietrzu czy grill z przyjaciółmi, będzieprzyjemnością w przydomowej altanie zwłaszcza wtedy, gdy wszyscyzasiądziemy przy stole wykonanym z gabionów.

Kamienne sprzęty ogrodowe
Sześciany wykonane z mocnej, ocynkowanej, zgrzewanej siatki stałysię absolutnym hitem w nowoczesnych ogrodach. Ustawiane oboksiebie, tworzą siedziska: stołki i ławki, a ustawiane grupowo jedenna drugim stają się praktycznym stołem. Wystarczy wierzch wykończyćdrewnem - w przypadku siedziska, lub szkłem - w przypadku stołu, amamy niezwykle oryginalny ogrodowy element, który spełnia swojąfunkcję i zdobi. Gabion wypełniony kamieniami czy kolorowym szkłemprezentuje się niezwykle okazale. W dużym ogrodzie możemy wykonać zgabionów również całkiem zaskakujące przedmioty, np. labirynt,który z pewnością stanie się ulubionym miejscem zabaw dla dziecimałych i dużych. Gabiony mogą także stanowić mur zasłaniającyprzydomowy basen przed oczami osób niepowołanych.

Bezpieczne miejsce ochłody
Basen tosynonim słodkiego lenistwa i uciechy. Jednakże powinien byćodpowiednio zabezpieczony. Do tego celu, doskonale sprawdzi sięogrodzenie Bekazur® - zgrzewane punktowo, cynkowanepanele pokryte sztucznym tworzywem, odpornym na korozję. Nadbasenem możemy spędzać cały dzień razem z dziećmi, jednak poskończonej zabawie zamknijmy i zabezpieczmy przydomowe kąpielisko,po to aby maluchy i zwierzęta nie miały do niego dostępu.Ogrodzenie Bekazur® można wykonać na każdym rodzaju posadzki:podłożu betonowym, cementowym lub bezpośrednio na ziemi. Systemcechuje także duża elastyczność i możliwość różnychkonfiguracji.

Dekoracyjne skalniaki i rabaty
Jeśli na posesji nie mamy miejsca na basen, a marzy nam się szumwody - warto pomyśleć nad oczkiem wodnym z kaskadą, którą otaczakwitnący kwiatami skalniak. Jeśli uprawiamy wokół kwiaty, warto jezabezpieczyć ozdobną siatką typu Luxanet® lubLuxursus®. Siatki są lekkie, ażurowe i niewysokie,dzięki czemu można przez nie podziwiać kwiaty. Rośliny mogą takżewykorzystywać siatkę jako podporę. Ogrodzenie zabezpiecza równieżdzieci przed kolcami róż i trującymi roślinami. Interesująco będąsię prezentowały także ogrodowe arkady typu Arcoflor® iArcoflor®Deco, które są lekkie, łatwe w montażu icechują się dużą odpornością, a oplecione pnącą roślinnościąwyglądają wprost bajecznie. Arkady mogą stanowić tajemne przejściaz jednej części ogrodu na drugą, np. do miejsca przeznaczonego dlanaszych czworonogów.

Schronienie dla zwierząt
Aranżując ogród, nie można zapomnieć o pupilach, którzy teżpotrzebują swojego miejsca. Kojec dla psa, w którym może czasowoprzebywać np. podczas wizyt gości, warto wykonać z odpornegomateriału. Pantanet® Protect w tym celu sprawdzi siędoskonale, gdyż z jednej strony siatka jest trwała, odporna naobgryzania i korozję - z drugiej nie szpeci ogrodu, gdyż kwadratowekarbowane oczka doskonale wtapiają się w otoczenie. Hodowcommniejszych zwierząt domowych, jak: ptaki czy małe gryzonie, firmaBetafence oferuje siatki Casanet® i Hexanet®.Zwolennicy majstrowania mogą z nich także wyczarować cośniezwykłego, co będzie stanowiło oryginalną część ogrodu np.karmnik dla dzikich ptaków. Im więcej oryginalnych elementów wogrodzie, tym większy jego urok.

Zabezpieczenie od frontu
Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu naszego tajemniczego ogrodu. Szkodabyłoby, żeby niepowołany osobnik podeptał kwiaty czy ukradł coś zcennych ogrodowych detali. Front musi współgrać z całością -dlatego do podkreślenia piękna ogrodowego wnętrza, najlepiejposłuży ozdobny panel Bekafor® Prestige. Jest tonowoczesny, bardzo elegancki, a zarazem trwały system panelowy,który może śmiało konkurować z dużo droższymi i cięższymiogrodzeniami kutymi. Panelowy system ogrodzeniowyBekafor® Prestige spełnia najbardziej rygorystycznewymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Panele wykonane są zocynkowanych drutów stalowych, które pokrywane są warstwąpoliestru. Ten proces technologiczny sprawia, że ogrodzenie jestodporne na korozję, odkształcenia i może nam posłużyć na długielata bez konieczności konserwacji.