Tematy miesiąca

Otocz zwierzęta w ogrodzie bezpieczną siatką

Zwierzęta domowe uwielbiają swobodę, ale często nasze ogrody nie są przystosowane do tego, by je puścić całkiem wolno. Możemy im jednak wygrodzić enklawy, gdzie będą miały dostęp do świeżego powietrza, słońca i trawy, ale jednocześnie nie uciekną nam lub nie uszkodzą roślin czy mebli ogrodowych.

nylofor_kolejdlapsa.jpg

Zwierzęta domowe uwielbiają swobodę, ale często  nasze ogrody nie są przystosowane do tego, byje puścić całkiem wolno. Możemy im jednak wygrodzić enklawy, gdzie będą miałydostęp do świeżego powietrza, słońca i trawy, ale jednocześnie nie uciekną namlub nie uszkodzą roślin czy mebli ogrodowych.

Dla mniejszych zwierząt futerkowych najlepiej zbudować klatki z siatkizgrzewanej Casanet. Wielkość oczek siatki (od 6,35 x 6,35 do 76,20 x 12,70 mm)dobieramy do rozmiarów zwierzęcia.

Klatkę można wykonać w 4 wariantach:

1.Ze ściankami, dnem i pokrywą – jeśli dodatkowowyposażymy ją w rączkę (uchwyt górny), klatkę z łatwością przeniesiemy zmiejsca na miejsce

2.Ześciankami i dnem – gdy zwierzą może nam kopać w ziemi (a chcemy tego uniknąć),natomiast nie wyskoczy przez otwartą górę

3.Ześciankami i pokrywą – gdy zwierzę jest skoczne

4.Same ścianki.

Dla drobiu najlepiej wyznaczyć jeden większy obszar w ogrodzie iotoczyć go siatką plecioną Hexanet o oczkach w kształcie rombu. Jeśli siatkabędzie wystarczająco wysoka, ptaki nie przelecą poza ogrodzenie. Będą natomiastchronione przed wizytami lisów czy innych leśnych drapieżników.

Natomiast dla ukochanych czworonogów najlepiej wybudować obszernykojec. Można go utworzyć zarówno z siatki zgrzewanej, jak i paneli. Ważne, bydrut, z którego są wykonane, był gruby i wytrzymały na gryzienie. Niszczeniasiatki przez zęby psów można także uniknąć stosując niewielkie oczka, któreuniemożliwią czworonogowi wsadzenie w nie pyska.

Kojec, przynajmniej częściowo, powinien znajdować się w miejscuzacienionym, by pies miał się gdzie schronić przed słońcem i upałem. Gdy mamypsa lubiącego kopać w ziemi, wyposażmy ogrodzenie w podmurówkę betonową(wylewkę) lub z desek betonowych.

Pamiętajmy też, aby ogrodzenie było na tyle wysokie, by pies nie miałszans go przeskoczyć (od 1,5 m wzwyż – w zależności od wielkości czworonoga).

A na koniec, nie zapomnijmy również o naszych skrzydlatychprzyjaciołach i stwórzmy im karmnik z siatki zgrzewanej. Nie tylko użyteczny,ale i przykuwający uwagę oryginalnością rozwiązania. Poczytaj także o Przenośnych wybiegach dla psów  (http://www.ogradzamy.pl/inspiracje/przenosne-wybiegi-dla-koni-i-psow,32/)