Tematy miesiąca

Płyta cementowa AQUAPANEL® INDOOR

Standard wykańczania domów i mieszkań rośnie w Polsce, z roku na rok. Inwestorzy nie zadawalają się już glazurą i terakotą, z promocji. Coraz częściej sięgają po drogie i ciężkie gresy, ekskluzywne mozaiki, czy naturalny kamień, których wybór zaplanował dla nich projektant wnętrz.

Niestety, wielu spośród inwestorów przywiązuje wagę jedynie dopierwszego, estetycznego wrażenia. Są szczęśliwi, że weszli wposiadanie tak nowoczesnych i pięknych wnętrz. Rozczarowanie izłość, z powodu strat, przychodzi zwykle po kilku latach użytkowaniapomieszczeń, w których postawiono tylko na zewnętrzne walory.

I tak, glazura lub gres, odpadające z obudowy wanny, wykonanej zpłyt gipsowo-kartonowych, to dość częste zjawisko, zwłaszcza jeślinie ułożono ich w dwóch warstwach i nie impregnowano folią wpłynie. Płyty te można obciążyć okładziną maksymalnie 15 kg/m2.Tymczasem podwyższona wilgotność pomieszczenia i większy ciężarokładziny mogą spowodować odspajanie się kartonu od rdzeniagipsowego i odpadanie drogiej glazury. Inne niekorzystne zjawisko,występujące po dłuższym okresie użytkowania pomieszczeń, opodwyższonej wilgotności, to brudne fugi i pojawianie siępleśni.

Tego rodzaju problemy możemy całkowicie wyeliminować, stosującjako podłoże pod okładziny ceramiczne płytę cementową AQUAPANEL ®INDOOR. Składa się ona z rdzenia z lekkiego betonu, zbrojonegoobustronnie siatką z włókna szklanego. Taka budowa płyty sprawiawięc, że jest ona całkowicie odporna na działanie wody i wilgoci,co w konsekwencji nie dopuszcza do powstawania grzybów i pleśni.Ponadto płyta ta jest bardziej stabilna i trwała. Powierzchniewykonane z płyty cementowej AQUAPANEL ® INDOOR można okładaćmateriałem o ciężarze do 40 kg/m2 ściany. Płytę tę charakteryzująrównież wyższe parametry izolacyjności akustycznej oraz odpornościogniowej.

Przemyślana konstrukcja płyty umożliwia jej łatwą obróbkę imontaż, co pozwala korzystać z zalet systemów suchej zabudowy. Docięcia płyt wystarczy nóż podobny do nacinania płytgipsowo-kartonowych, a sam montaż na konstrukcji metalowej lubdrewnianej przebiega równie prosto i szybko jak zabudowa z płytgipsowo-kartonowych.

Nic więc dziwnego, że płyty AQUAPANEL ® INDOOR znajdują dośćszerokie zastosowanie przy wykańczaniu domów i mieszkań.Najczęściej w łazienkach do zabudowy wanien, kabin prysznicowych,ale też sufitów. W kuchni można nimi zastąpić blat kuchenny, jeśliwykleimy go glazurą. Rozwiązanie dość modne w kuchniach w styluretro. Płyta cementowa uchroni w tym przypadku przed wilgocią nietylko glazurę na blacie, ale też szafki kuchenne.

Z uwagi na walory ogniochronne pyty te można stosować także doobudowy kominków, bez obawy o ciężką okładzinę kamienną np.:marmur, którym będzie on obłożony.

Niektórzy decydują się na położenie płyty cementowej AQUAPANEL®także w holach na podłodze. W tym przypadku należy użyć systemuAQUAPANEL® Floor, przeznaczonej specjalnie do tego celu.

Podsumowując, wybierając drogie materiały wykończeniowe,pamiętajmy o solidnej podstawie, aby uniknąć w przyszłościrozczarowania, kosztów i stresu wywołanego koniecznościąremontowania pomieszczeń już po kilku latach ich użytkowania.

Szczegółowych informacji udziela Product Manager KrzysztofBorzymińśki, tel. 0601 39 41 54. (Fotos: schemat budowy płyty,brudna fuga, wanna, prysznic, blat, podłoga).Dane teleadresowe:Knauf Sp. z o.o. ul. Światowa 25, 02-229 Warszawa, tel. 022 57 25100, Faks 022 57 25 102, www.knaf.pl, www.blogknauf.pl