Tematy miesiąca

Płyty niezapalne Kronopol OSB/3 SF-B

W 2011 roku Kronopol Sp. z o.o. Żary opracował i wdrożył do produkcji nowy, innowacyjny wyrób – niezapalne płyty Kronopol OSB/3, o symbolu SF-B i klasyfikacji ogniowej B – s2, d0.

artykul_osbzdjecie02.jpg

W 2011 roku Kronopol Sp. z o.o. Żary  opracował i wdrożył do produkcji nowy innowacyjny wyrób – niezapalne płyty Kronopol OSB/3 o symbolu SF-B i klasyfikacji ogniowej B – s2, d0. Wyrób ten przeznaczony jest w głównej mierze do zastosowań w budynkach użyteczności publicznej o zaostrzonych wymaganiach przeciwpożarowych, takich jak szkoły, teatry, przedszkola, hale sportowe czy szpitale.

W celu przedstawienia reakcji na ogień niezapalnych płyt OSB produkowanych w Swiss Krono Group wykonano testy ogniowe Na potrzeby testu zostało zaaranżowane pomieszczenie biurowe, w którym doszło do kontrolowanego zaprószenia ognia. W momencie pojawienia się ognia został uruchomiony zegar. Po upływie kilkunastu minut wyłączono palnik podsycający ogień, a płomień natychmiast zgasł, jedynie wierzchnia warstwa płyt OSB SF-B uległa zwęgleniu tworząc bezpieczną warstwę ochronną przed ogniem. Ogień się nie rozprzestrzeniał. Nie doszło do wybuchu pożaru. Od ognia nie ucierpiały również inne przedmioty, które były zgromadzone w pomieszczeniu.

Przy pożarze, liczy się każda minuta, im wolniej ogień rozprzestrzenia się, tym większe szanse będą miały służby pożarnicze do ewakuacji ludzi, z niebezpiecznego miejsca. Jak zatem ocenić możliwe zachowanie wyrobów budowlanych, w zetknięciu z ogniem? Czy łatwo się zapalają? Czy sprzyjają w rozprzestrzenianiu się ognia? Czy wytwarzają podczas spalania duże ilości dymu?

Wystarczy sprawdzić jego Euroklasę, czyli klasyfikację ogniową w zakresie reakcji na ogień, identyczną w całej Unii Europejskiej. Zawiera ona wszystkie ważne informacje o zachowaniu wyrobów, pod wpływem działania ognia. Zgodnie z nią, każdy wyrób budowlany zostaje zaklasyfikowany do jednej z siedmiu podstawowych Euroklas ogniowych: