Tematy miesiąca

Poprawne wykonanie izolacji dachu skośnego

Rosnące koszty ogrzewania budynków, powodują, iż konieczne staje się stosowanie najlepszych rozwiązań izolacyjnych w celu uzyskania oszczędności. Takim rozwiązaniem jest izolacja dwuwarstwowa dachu stromego proponowana przez firmę Ursa. Do tego typu dachów najlepszą izolację stanowią lekkie i sprężyste wełny mineralne szklane takie jak URSA DF35, URSA SF40, URSA DF40 czy URSA FKP. Charakteryzują się bardzo niskimi współczynnikami przewodzenia ciepła, co gwarantuje duży opór cieplny poddasza. Co ważne, ten sposób izolacji dachu stromego nie jest skomplikowany i może być wykonany samodzielnie, nie wymaga specjalnych narzędzi, a lekkie i poręczne rolki wełny, z łatwością można wnieść na poddasze.

ursa2.jpg


Przed przystąpieniem do izolowania dokonujemy pomiaru szerokościpomiędzy krokwiami (zdj.1), następnie rozcinamy opakowanie foliowei rozwijamy rolkę wełny.

Po rozwinięciu należy odczekać kilka minut, abywełna rozprężyła się do grubości nominalnej. Sposób wykonaniaizolacji zależy od rodzaju folii paroprzepuszczalnej, która zostałazamontowana pod zewnętrznym pokryciem dachowym. W przypadkuzastosowania folii wysoko paroprzepuszczalnej, izolację z wełnymożna układać na styk z tą folią, jeśli jednak zamontowano folię omniejszej paroprzepuszczalności, to konieczne będzie pozostawienie2-3 cm przerwy wentylacyjnej pomiędzy wełną a folią.
Ważne jest, aby wełny nie dopychać do folii. Powstałe wybrzuszeniamogą spowodować uszkodzenie folii na skutek przegrzania, zwłaszczaprzy pokryciu zewnętrznym z balchodachówki.
Pierwszą warstwę izolacji wykonujemy tnąc wełnę w poprzekrozwiniętej rolki (zdj.2) według wymiaru rozstawu krokwi, dodając 2cm.

Dzięki temu naddatkowi oraz sprężystości wełny,po włożeniu jej pomiędzy krokwie nastąpi zakleszczenie. Dociętąwełną wypełniamy przestrzeń pomiędzy krokwiami do pełnej ichwysokości (zdj.3).

Po wykonaniu pierwszej warstwy izolacji,montujemy poprzecznie do krokwi stelaż będący konstrukcją domocowania płyt gipsowo - kartonowych (zdj.4).

Między stelażem układamy drugą warstwę izolacji(zdj.5).

Takie rozwiązanie powoduje usunięcie wszystkichmostków termicznych związanych z krokwiami. Po wypełnieniuwszystkich przestrzeni między profilami (zdj.6), przystępujemy domontażu folii paroizolacyjnej zapobiegającej przenikaniu parywodnej do warstwy izolacji.

Do poprzecznych profili przyklejamy taśmędwustronnie klejącą (zdj.7).

Następnie za jej pomocą przyklejamy folię doprofili. Miejsca połączeń z murłatą i ścianami szczytowymiizolujemy taśmą klejąca rozprężną. Zamontowanie pokrycia z płytgipsowo-kartonowych kończy prace przy ociepleniu poddasza(zdj.8).


Właściwie wykonana izolacja zapewni nam trwałość ienergooszczędność użytkowania budynku. Będzie także podstawąutrzymania komfortu cieplnego, zarówno w okresie zimy jak iupalanego lata.