Tematy miesiąca

Przygotowanie fundamentu

Rozpoczynając budowę swojego domu warto pomyśleć o właściwym przygotowaniu fundamentu. Najlepiej zrobić to już na etapie tworzenia projektu, co pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych komplikacji i dodatkowych kosztów w kolejnych etapach budowy.

funda.jpg

Przedstawiony obok rysunek konstrukcjifundamentu ukazuje najbardziej uniwersalny sposób przygotowania tejczęści budynku. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie wielutechnologii. Nawet jeśli zapadnie decyzja o budowie murudwuwarstwowego, takie ułożenie fundamentu umożliwi wykonanieelewacji z cegły klinkierowej nawet po wielu latach od zakończeniabudowy.

Ponadto warstwa zewnętrzna bloczków ułożonych nasztorc zabezpiecza ścfundamentową oraz izolację termiczną przednaporem gruntu i wody gruntowej.Warto zaznaczyć, że rozwiązanie towiąże się z takim samym nakładem pracy i kosztów, jak inne sposobyprzygotowania fundamentu. Zyskujemy jednak dodatkową możliwośćwyboru różnych technologii wznoszenia ścian nośnych, co w wieluprzypadkach okazuje się niezmiernie ważnym aspektem.