Tematy miesiąca

Słońce, radość, zapach świeżych ziół: wnętrza w stylu włoskim

Wakacyjny czas sprzyja poznawaniu nowych kultur i odwiedzaniu najpiękniejszych zakątków świata. Wielu z nas letnie wojaże zaprowadzą na południe Europy, na Półwysep Apeniński, który słynie nie tylko z doskonałych win i regionalnej kuchni, ale także ze świetnego designu. Klimat słonecznej Toskanii, czy bogatej Lombardii, możemy odtworzyć także we własnym domu, urządzając go we włoskim stylu, który charakteryzuje wysublimowana elegancja, energia, ciepło i spójność.

plan3.jpg

Wakacyjny czas sprzyja poznawaniu nowych kultur i odwiedzaniu najpiękniejszych zakątków świata. Wielu z nas letnie wojaże zaprowadzą na południe Europy, na Półwysep Apeniński, który słynie nie tylko z doskonałych win i regionalnej kuchni, ale także ze świetnego designu. Klimat słonecznej Toskanii czy bogatej Lombardii możemy odtworzyć także we własnym domu, urządzając go we włoskim stylu, który charakteryzuje wysublimowana elegancja, energia, ciepło i spójność.

Cały świat zna włoskie zamiłowanie do designu – tutaj bowiemorganizowane są najważniejsze targi branży wnętrzarskiej – SaloneInternazionale del Mobile – które w ubiegłym roku obchodziły swój pięćdziesiątyjubileusz. Ta mediolańska impreza jest dla wielu osób wyznacznikiem aktualnychtrendów w aranżacji wnętrz. Włoskie wnętrza i meble są często także synonimemdobrego wzornictwa o ponadczasowym charakterze.

Włoskie meble, tkaniny oraz zdobne elementy aranżacji wnętrzdoskonale opisują klimat panujący w tym regionie świata. Jak wprowadzić  te motywy do polskiej rzeczywistości?

Kolory: szlachetnaelegancja

Wnętrza urządzone w stylu włoskim charakteryzują się dużąprzestronnością i ilością światła wpadającą przez okazałe okna. Jeśli naszeokna nie są duże, efekt przestronności możemy uzyskać stosując jasne kolory –zarówno ścian, jak i mebli.

Do włoskiej aranżacji świetnie pasują bardzo modne wostatnim czasie ciepłe kolory ziemi – tj. stonowane żółcie i pomarańcze,dodatki w odcieniu ochry, delikatne kontrasty z bardziej intensywnymi brązamioraz zielenią w odcieniu oliwkowym.

W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się również różnegorodzaju masy strukturalne oraz farby o satynowym połysku. Bardzo dobrze będzieprezentował się np. stiuk wenecki (dający efekt szlifowanego marmuru) wnaturalnej kolorystyce. Oczywiście, jak w przypadku każdej zdobnej aranżacji,łatwo tutaj o przesadę – włoska elegancja nie powinna jednak pozwolić nadominację ściany, dlatego wszelkie efektowne struktury bezpieczniej jeststosować z umiarem, np. ozdobić w ten sposób tylko jedną ze ścian lub jejczęść.

Dodatki: dwie twarzejednego stylu

Styl włoski może występować w kilku odsłonach, skupmy sięjednak na dwóch najpopularniejszych: wersji bardziej klasycznej, bogatej wdodatki oraz wersji minimalistycznej, która zbliża nas do współczesnego designuwłoskiego.

Klasyczna odsłona włoskiego stylu aranżacji wnętrz obfitujew różnego rodzaju dodatki – kunsztownie zdobione ramy luster i obrazów, meble zgiętego metalu, wazony, kosze i podobne elementy. Całości takiej aranżacjidopełnią drewniane meble w naturalnych odcieniach oraz ozdobna sztukateria.

Styl włoski w wersji minimalistycznej to przede wszystkimjasne i duże powierzchnie, eleganckie meble w prostych kształtach, wykonane zdobrej jakości tkanin obiciowych, metalu, szkła i drewna.

Spokojną i ciepłą aranżację ożywią rośliny w mniej lubbardziej zdobionych doniczkach – świetnie w tej roli sprawdzą się zioła –bazylia, lawenda, oregano, które oprócz pięknego odcienia soczystej zieleni,wprowadzą do wnętrza zapach kojarzący się wprost z małą włoską knajpką.

Podłoga: dopełnieniedoskonałej kompozycji

Elementem aranżacjiwnętrza, który spina w całość wszystkie pozostałe, jest podłoga. W styluwłoskim możemy zastosować praktycznie każdy rodzaj podłogi – najważniejszymelementem będzie jej kolorystyka. Dobrze sprawdzą się zatem podłogi kamienne,płytki, drewno oraz panele laminowane. I właśnie na tych ostatnich – z kilkupowodów – warto się skoncentrować.

Panele laminowane, jak pokazują wyniki badań europejskichstowarzyszeń związanych z branżą podłogową, cieszą się największą popularnością– zwłaszcza na rynku polskim. Nie ma w tym nic dziwnego – nowoczesne panelelaminowane niemal idealnie imitują prawdziwe drewno, a przy tym są o wielemniej kłopotliwe – zdecydowanie łatwiej się je układa, czyści i pielęgnuje.

Na szczególną uwagę w kontekście naszego tematu zasługujekolekcja LUNA marki KRONOPOL, inspirowana wnętrzami ze słonecznej Italii.

- Charakterystyczneelementy wyposażenia wnętrz regionu Toskanii pozwalają przenieść się wromantyczną atmosferę powieści Boccacio albo wrócić wspomnieniami do bajecznychpodróży po Półwyspie Apenińskim – mówi Aleksander Czaplicki, MenedżerProduktu z firmy KRONOPOL. – Projektując nasząnajnowszą kolekcję chcieliśmy odtworzyć w niej inspiracje, które zaczerpnęliśmyz Włoch. Sześć nowych dekorów, które są efektem tych prac, doskonale sprawdzisię w urządzaniu wnętrza w stylu włoskim.

Kolorystyka dekorów z kolekcji LUNA wpisuje się w ogólnytrend powrotu do naturalnych odcieni. Znalazły się w niej jasne kolorychłodniejsze, lekko bielone (Dąb Ferrara oraz Dąb Toskański), cieplejsze,bardziej wpisujące się w kolorystykę naturalnego dębu (Dąb Livorno oraz DąbRimini) oraz bardziej intensywne – ciemniejsze (Dąb Garda oraz Dąb Genua).

Wybór koloru podłogi do aranżacji w stylu włoskim jestściśle związany z wielkością pomieszczenia – na ciemniejsze odcienie możemyzdecydować się w przypadku dużej powierzchni, w mniejszych pomieszczeniachbezpieczniej będzie zastosować jaśniejsze kolory, które pozwolą optyczniepowiększyć przestrzeń.

Szczególnie godna uwagi jest nowoczesna trójwymiarowastruktura synchroniczna, którą wykończono podłogi z serii LUNA. Dzięki niejpodłoga „żyje” – na całej powierzchni jest bowiem matowa, a w wyraźniewyczuwalnych porach jest błyszcząca, co daje sugestywny i bardzo realistycznyefekt w zależności od kąta padania światła. Zgodnie z najnowszymi trendamipodłogi z tej kolekcji są czterostronnie fazowane, co oznacza, że V-fugęzastosowano zarówno na długim, jak i krótkim boku. Dzięki temu zabiegowi panelejeszcze bardziej przypominają drewniane deski.

Panele z kolekcji LUA mają 8 mm grubości i popularny wymiar193x1380 mm. Dzięki wysokiej klasie ścieralności (AC4) sprawdzą się w domowychpomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu – np. w salonie, gdzie często będąpojawiać się goście.

Problemów nie nastręczy także układanie tej podłogi –wyposażono ją bowiem w najnowszy zamek EXPRESS CLIC, który sprawia, że jejmontaż jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy.

Włoska aranżacja wpigułce

Włoskie wnętrza zachwycają nas klasyczną elegancją i stylem,dlatego warto czerpać z tej inspiracji pełnymi garściami – dostępne na rynkupolskim elementy wyposażenia wnętrz z powodzeniem się do tego nadadzą.

Podsumujmy: wnętrza urządzone we włoskim stylu powinny byćprzestronne i jasne, wypełnione naturalną kolorystyką ziemi, której dużą zaletąjest ponadczasowość. Charakter takiego wnętrza łatwo zmienić przy pomocydodatków – mniej lub bardziej ozdobnych – które wpłyną na finalny efekt isprawią, że nasze „włoskie” mieszkanie będzie bardziej nowoczesne lubtradycyjne.